РПЦ објавила да признаје искључива канонска права СПЦ у Северној Македонији
РУСКА ЦРКВА ЦАРИГРАДУ И ВАРТОЛОМЕЈУ НЕ ПРИЗНАЈЕ СТАТУС „ВАСЕЉЕНСКИ“
* Секретар Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије протојереј Игор ЈАКИМЧУК: „Став РПЦ ће пре свега узети у обзир приступ том проблему Српске цркве“
_________________________________________________________
НАКОН што је Свети Синод Васељенске патријаршије признао такозвану цркву Северне Македоније, огласила се и Руска православна црква.
„РПЦ признаје искључива канонска права Српске православне цркве СПЦ у Северној Македонији", поручио је секретар Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије протојереј Игор Јакимчук.
"Став РПЦ ће пре свега узети у обзир приступ том проблему Српске цркве, којој и даље признајемо искључива канонска права у Северној Македонији", рекао је он, преноси Спутњик.
Свети Синод Васељенске патријаршије, на чијем је челу васељенски патријарх Вартоломеј признао је на јучерашњем заседању такозвану цркву Северне Македоније.
У саопштењу Патријаршије се наводи да као назив ове цркве, она признаје Охридску, "имајући у виду да је подручје њене надлежности у границама државе Северне Македоније".
„Македонска Православна црква“ у свом саопштењу тврди да том одлуком Патријаршија након вишедеценијског спора са Српском православном црквом и међународне изолације, "отклања вишедеценијски раскол наметнут древној Охридској архиепископији, обновљеној у лицу Македонске православне цркве".
„То значи да Васељенска патријаршија признаје црквену јерархију на челу са архиепископом Стефаном као канонску и важећу у свеправославном свету и са њом успоставља канонску и литургијску заједницу", наводи се у саопштењу.
Додаје се да одлука не значи томос о аутокефалности којим се званично регулише међународно име и статус цркве, већ је "израз очинске љубави и бриге Васељенске патријаршије" и најава да МПЦ више није у расколу са целим православним светом и да њени свештеници могу да саслужују са свештеницима из других православних цркава.
Како наводи МПЦ, следе додатни преговори о њеном коначном статусу.