Хоће ли руски `отров` против хиперсоничног оружја погађати „муву у око“?

ВОЈНИ ЕКСПЕРТ ВИКТОР МУРАХОВСКИ: У ГЛАВНОЈ УЛОЗИ ПРВО ЋЕ БИТИ СИСТЕМИ С-500

* И противракетни систем који чува Москву и индустријску зону око ње биће даље „модернизован да би се успешно носио и са хиперсоничним оружјем“. Добиће, поред осталог, „озбиљно модернизоване ракете“

* Генерал-мајор Владимир ПОПОВ: Русија већ има одбрамбени систем који може да пресреће хиперсоничне балистичке ракете, али ако атакују појединачно. Тим могућностима располаже само одбрана Москве, Санкт Петербурга, Новосибирска и Волга-Уралског округа, а наредне године ће тражити да „противотров“ покрије целу Русију

___________________________________________________________

       НАГЛАСИВШИ да само Русија тренутно има хиперсонично оружје, Владимир Путин је нагласио да његова земља већ ради на „противотрову том оружју“. Шта је имао у виду, шта Русија спрема?

       Уредник руског војног магазина „Арсенал отаџбине“ и члан експертског савета војно-индустријског комплекса Виктор Мураховски понудио је своју верзију одговора.

       Прво је поменуо хиперсоничне ракете „Авангард“ које нису само – због своје фантастничне брзине (знатно преко 20 Маха) – неухватљиве за америчку и сваку другу ПРО, него ће постати и важан адут Русије у лову на туђе хиперсонично оружје.

       У истом контексту је поменуо и крстарећу ракету на атомски погон са неограниченим дометом „Буревесник“:

       „Немогуће је направити систем противракетне одбране који би блокирао све правце, а то би било неопходно да би се `Буревесник` заустављао. Тачније, то је теоретски могуће, али чак 10 америчких војних буџета не би за то било довољно. Да би затворили целу своју територију, Американци би требало да успоставе компактно радарско поље. А то је само део решења.“

       Мураховски наглашава да Русија неће морати да троши превише новца на своје најновије наоружање, будући да су сви ти системи створени не за офанзиву, већ за загарантовану одмазду. За случај да неко покуша да уништи Русију или неки њен део.

       И он и руски војни експерти указују да ће у првој фази можда најважнију улогу у борби против туђег хиперсоничног оружја вероватно имати ракетни системи С-500.

       И противракетни систем који чува Москву и индустријску зону око ње биће даље „модернизован да би се успешно носио и са хипероничним оружјем“. Добиће, поред осталог, „озбиљно модернизоване ракете“.

       Мураховски сумња да ће се у блиској будућности Русија или било која друга војна сила одлучити да за ове сврхе користи оружје базирано на другим физичким принципима, на пример – ласере.

       Војни стручњак Дмитриј Литовкин сматра да ће „противотров“ бити ракета пресретач способна да хиперсоничном брзином „удари муву у око“.

       Заслужни пилот Русије, генерал-мајор Владимир Попов, наглашава да Русија већ има одбрамбени систем који може да пресреће хиперсоничне балистичке ракете, али ако атакују појединачно.

        Према његовим речима, тим могућностима располаже само одбрана Москве, Санкт Петербурга, Новосибирска и Волга-Уралског округа“, а наредне године ће тражити да „противотров“ покрије целу Русију.

       Још ће, уверен је Попов, морати да буде створена сасвим нова тактика парирања хиперсоничном оружју. 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари