Defense Post: Русија је у стању да производи десет пута више дронова него цела Европа
РАТ У УКРАЈИНИ ПОСТАО АРЕНА ЗА ИСПИТИВАЊЕ НОВИХ ТИПОВА НАОРУЖАЊА
Руски тешки ударни дрон "Иноходец" - носи до 200
кг експлозива, може да непрекидно лети 20 сати
* Европљани могу снабдети украјинске снаге са само 10 хиљада ФПВ дронова. У Русији нагло порасла производња дронова, па је 2023. године испоручила својој војсци око 140 хиљада беспилотних летелица. Пројекције Москве за 2024. су - 1,4 милиона дронова. Са давањем приоритета дроновима са вештачком интелигенцијом
* У Русији би до 2030. године требало да буде 48 истраживачко-производних центара за беспилотне технологије. Тиме ће постати светски центар за производњу дронова
_______________________________________________________
РАТ у Украјини постаје све високотехнолошкији и претвара у арену експеримената за испитивање нових типова наоружања.
Амерички онлајн лист Defense Post уз претходну оцену објавио је да ће кијевски режим бесплатно добити још 300 великих ФПВ дронова од Велике Британије.
Навео је да се ради о 15 партија беспилотних летелица од по 20 дронова која укључује борбене и извиђачке беспилотне летелице са носивошћу већом од 5 кг.
Defense Post открива да су Британци спремни да, након испоруке прве партије од 300 дроноваа, пошаљу још 500 Оружаним снагама Украјине.
На украјинској страни биће активирана и „беспилотна коалиција“, коју је у фебруару 2024. године створила Летонија. Укључује 14 европских земаља које већ производе беспилотне летелице и намеравају да модернизују производњу.
Европљани могу снабдети украјинске снаге са само 10 хиљада ФПВ дронова.
Defense Post тврди да је у Русији нагло порасла производња дронова и да је захваљујући томе 2023. године испоручила својој војсци око 140 хиљада беспилотних летелица.
Пројекције за 2024. су - 1,4 милиона дронова. Са давањем приоритета дроновима са вештачком интелигенцијом.
Западни стручњаци су изненађени брзином којом расте подршка државе беспилотној индустрији у Русији кроз програме за стимулисање домаће производње, укључујући планове за изградњу истраживачких центара и нових фабрика.
Према плану развоја беспилотних технологија, до 2030. године, у Русији би требало да буде 48 истраживачко-производних центара. Тиме ће постати светски центар за производњу беспилотних летелица.
Русија већ лако заобилази западне санкције против беспилотних летелица.
Defense Post наводи пример једног од стартапа који је - лако заобилазећи западне санкције – на украјински фронт већ послао више од хиљаду напредних дронова. Плус: летелице великог домета и стотине квадкоптера и хексакоптера.
„Компанија је пример како је руски бизнис прешао на ратну економију. Прави и веће, софистицираније дронове који могу да остану у ваздуху 20 сати и да прелете до 1.600 километара. Постоје десетине сличних компанија широм Русије“, уверен је војни аналитчар Линус Хелер.
Његов закључак је: „Иако је под притиском западних санкција, Русија је у стању да производи десет пута више сваке врсте дронова него цела Европа. ЕУ покушава да јој парира неким немоћним проукрајинским дрон-коалицијама“.