Климатологе већ мучи питање: хоће ли се зауставити Голфска струја као пре 8200 година?
ТВРДЕ ДА ЈЕ У ВЕЋОЈ ОПАСНОСТ СЕВЕРНОАТЛАНТСКА СТРУЈА КОЈА `МЕША` ВОДЕ ОКЕАНА
* Пре десет година је јужно од Гренланда откривен део Атлантика величине осредње европске земље који се – уместо да се загрева, заједно са целом планетом – све више хлади. Зато је већ назван „рупом у глобалном отпољавању“ и „хладним мехуром“
* Научници Потсдамског института за климатске промене упозорили су: ако се концентрација угљендиоксида у атмосфери удвостручи у односу на 1990-ту – северна струја ће се зауставити кроз највише 300 година
ОКЕАНСКО загревање Западне Европе осеетно је ослабило од 19. века до данас.
Климатолози то повезују са променом клине на Земљи и почињу да оперишу са мрачним сценаријима будућности.
Веч су отворили и питања: хоће ли нестати дубоководне струје Северног Атлантика и каква ће бити судбима Голфске струје? Не из читс мира.
Пре десет година је јужно од Гренланда откривен део Атлантика величине осредње европске земље који се – уместо да се загрева, заједно са целом планетом – све више хлади. Зато је већ назван „рупом у глобалном отпољавању“ и „хладним мехуром“.
Научници су изнели претпоставку да тај `мехур` скупља атмосферске аеросоле и део радијације Сунца. Међутим, та хипотеза се засад није потврдила.
Сада мехур/рупу називају делом дубоководног конвејера коији је наставак Голфске струје.
Упркос свему, стручњаци немачког Института за поларна и поморска истраживања наглашавају да Голфска струја неће нестати још неколико векова јер је покрећу ветрови. Али, указују да је у опасности Северноатлантска струја која зависи од колебања салинитета и температуре воде.
Сам `механизам` функционише овако: топла слана вода се креће са југа на север, ту се хлади, постаје тежа и спушта се у дубину где заокреће на југ и почиње лагано кретање које траје хиљадама година. Тако се воде светских океана мешају.
Тај глобални океански конвејер у северном Атлантику ће се зауставити ако се његове воде претерано загреју и десалинизују. То се већ догодило при крају ледничког периода. Пре 8200 година. И: тада топле екваторијалне воде нису стизале до Скандинавије.
Овај сценарио се може поновити јер се океани постепено загревају, а атмосферски ефекат `стаклене баште` доводи до топљења ледника, па мора губе сланост. Исти ефекат имају и обилне кише и снегови.
Научници Потсдамског института за климатске промене и тврде да се Северноатлантска струја за последњих век и по успорила 15 одсто. Указују и да је мехур/рупа јужно од Гренланда плод слабљења управ о те струје.
Упозорили су: ако се концентрација угљендиоксида у атмосфери удвостручи у односу на 1990-ту – северна струја ће се зауставити кроз највише 300 година.