ВЛАСОВ: Русија ће изградити четири носача авиона нове класе

КОШТАЛИ БИ ДО СЕДАМ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА, А ТРЕБАЛО БИ ДА ЗАПЛОВЕ НАЈКАСНИЈЕ ДО 2023.

„Адмирал Кузњецов”

  • Директор пројектног бироа „Невское” Сергеј Власов сматра да су Руској ратној морнарици потребна четири носача авиона - по два за Северну и два за Пацифичку флоту
  • Власов наглашава да ће нови носачи авиона служити као поморске платформе за борбене летелице 5-те генерације (ловце, хеликоптере и беспилотне летелице), које ће заменити садашње палубне ловце Су-33
  • Ако буду на конвенционални погон имаће депласман од 65.000 тона и на палуби до 55 авиона. А буду ли на нуклеарни погон имаће депласман од 85.000 тона, а на палуби - до 70 авиона и хеликоптера

         РУСИЈА већ дужи низ година размишља о развоју нове класе носача авиона који би заменили тренутно једини оперативни носач „Адмирал Кузњецов” (пројекта 1143.5).

         Да се ради о озбиљним плановима, потврдио је Сергеј Власов генерални директор пројектног бироа „Невское” из Санкт Петербурга који конструише нову класу руских носача авиона класе 1143.8.

         Власов је рекао да би изградња новог носача авиона требало да потраје 10 година, што би значило да би се први носачи у оперативној употреби појавили најкасније 2023. године.

         Укупни трошкови би, према прорачунима Власова, требало да буду између 100 и 250 милијарди рубаља ( око 2,8-7,1 милијарди долара).

         Цена носача авиона зависиће од врсте погона: од тога да ли ће бити на конвенционални или нуклеарни погон. Зависиће, такође, и од наоружања. Ако брод буде опремљен различитим врстама наоружања - његова цена ће вртоглаво расти, али ако буде опремљена само системима ПВО, трошкови опремања ће бити знатно нижи, рекао је Власов.

Сергеј Власов

         Пошто су у оптицају два погона, носач на конвенционални погон имао би депласман од 65.000 тона и на палуби би носио до 55 авиона. А на нуклеарни погон би имао депласман од 85.000 тона, а на палуби - до 70 авиона и хеликоптера.

         Власов је додао и да ће нови носачи авиона служити као поморска платформа за борбене летелице 5-те генерације (ловце, хеликоптере и беспилотне летелице), које ће заменити садашње палубне ловце Су-33.

         Власов сматра да су Руској ратној морнарици потребна четири носача авиона и то по два за Северну и два за Пацифичку флоту.

         Нови носачи авиона градиће се вероватно у Северодвинску, у чијем бродоградилишту постоји све што је за то потребно.

         Иначе, бивши командант Руске ратне морнарице најавио је пре одласка у пензију да Русија планира градњу нових носача авиона на нуклеарни погон.

         Разлог покретања градње нове класе носача авиона лежи у претпоставци руских морнаричких кругова да је један носач авиона премали за мисије и задатке који леже пред руском моранарицом у будућности.

         Тренутно једини руски носач авиона некада је носио имена „Рига”, „Леонид Брежењев” и „Тибилиси” (НАТО назив  „Кузњецов”).

         „Адмирал Кузњецов” спада у категорију СТОБАР носача: кратко полетање и конвенционално слетање са употребом Ски џамп стазе. Поринут је 1985, а у оперативну употребу је ушао 1991. године, али је оперативне могућности досегнуо тек 1995. године. На овај носач авиона је могуће укрцати највише 41 летелицу у различитим комбинацијама која обично садржи 12 Су-33, до 5 јуришника Су-25 УТГ/УБП у палубној верзији и до 24 хеликоптера Ка-27 у верзијама ЛД32/ПЛО/С.

         Животни циклус Су-33 требало би да буде завршен 2015. Године, па се поставља логично питање - да ли ће га наследити морнаричка верзија МиГ-29К, који ће по свему судећи наћи место на новој класи носача авиона јер би производња малих серија нових Су-33 била некономична, а „Куб” се већ израђује за Индијце.

         Деплсаман „Кузњецова” је 67.500 тона, дужина: 302,3 м ширина: 36м, газ 9,1м. Погон чине две гасне турбине јачине 20.000 КС што омогућава максималну брзину од 32 чвора (59,2 км/х) акциони радијус 3.850 морских миља (7.310 км), аутномност брода је 45 дана.

Концепт новог носача авиона

         Посаду чини 1.993 чланова, а број пилота зависи од конкретне мисије и износи не више од 626 чланова.

         Брод поседује значајно наоржање: хибридни ПВО систем „Каштан” и широку палету ПВО и противбродских ракета. Има још и 12 вертикланих лансера ракета СС-Н-19 Гранит које су постављене испод саме палубе носача са поклопцима на отварању који су део плаубе, па је тиме због њих смањен број авиона у потпалубљу.

         Брод има одличан систем за противподморничку борбу „удав-1” са 60 противподморничких ракета домета 3 километара и дубине до 600м.

         Године 2011. „Кузњецов” је потпуно обновљен чиме му је продужен животни век за још 15 година.

         Око њега је већ формирана нова ударна борбена група носача авиона која ће бити модел за нову класу која се у оперативној употреби очекује негде око 2020. године.

         А. М.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари