„Сухој” почиње да ради на ловцу шесте генерације, Бондарев већ говори и о ловцу седме
РУСКА РАТНА АВИЈАЦИЈА ТРЕБА ДА ДО 2020. ДОБИЈЕ 55 ЛОВАЦА ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
- РОГОЗИН: Генерални конструктор нам је већ изложио, да тако кажем, замисли о ловцу шесте генерације
- БОНДАРЕВ: Размишљамо и о ловцу седме генерације. Тај авион ће имати две варијанте – са посадом и без посаде. Не смемо се заустављати у развоју. Јер, ако се сада зауставимо, зауставићемо се заувек. Управо зато радимо на авиону шест, а донекле и на авиону седме генерације. Немам право да кажем више од овога
СВЕТСКИ призната руска компанија за производњу ратних авиона – „Сухој“ – већ је почела да ради на „нацрту“ ловца шесте генерације.
Ово је саопштио потпредседник владе РФ Дмитриј Рогозин, у чијој је директној надлежности војна индустрија:
„Генерални конструктор нам је већ изложио, да тако кажем, замисли о ловцу шесте генерације“.
Рогозин је, наравно, шкрт на речима, али је ово и оволико рекао након саветовања са кључним људима руске војне авио-индустрије.
Ипак је још додао: „Иако тестирања ловца пете генерације још трају, неопходно је да гледамо далеко напред. То нам је потребно да бисмо могли да пређемо на нови квалитет руске борбене авијације. За то ће нам бити потребне и нове радиоелектронске технологије и нова оружја“.
После истог саветовања огласио се и командант Ваздушно-космичких снага Русије – генерал Виктор Бондарев – рекавши да се у руском војном врху и авио-комплексу
Бондарев је потребу за беспилотном варијантом борбеног авиона објаснио овако: „Људски организам има своје границе, а апаратура потребна за беспилотни борбени авион много је функционалнија и мање захтевна. Осим тога, може да издржи сва оптерећења. Можемо само да замислимо какве могућности то даје беспилотном ловцу, бомбардеру или јуришном авиону“.
Бондарев није прецизирао колико времена ће бити потребно за конструкцију и производњу „беспилотног ловца“, али је ставио на знање да то не може да се реализује у наредних неколико година.
Бондарев је прецизирао да ће руски ловац пете генерације Т-50 (ПАК ФА) почети да стиже у његове авио-пукове наредне године.
Указао је да тај авион неће бити ништа лошији од америчких F-22 и F-35, а да ће по неким параметрима бити и супериоран:
„Т-50 ће моћи да уништава циљеве и на земљи и у ваздуху, и на мору. Развијаће брзине изнад 2 Маха. Међутим, сада су у првом плану његова неприметност, наоружање и маневарске могућности. Досадашња тестирања су показала да оружје овог авиона перфектно функционише по циљевима и на земљи и у ваздуху.У овај авион је уграђено све најбоље што у овом тренутку имамо“.
Авиони Т-50 ће од 2018. добити нови, још модернији авион.
Руска ратна авијација до 2020. треба да добије 50 авиона Т-50