САД страхују да би руска кобалтна бомба могла детонирати поред Вашингтона
НОСИО БИ ЈЕ ПОДВОДНИ АПАРАТ „СТАТУС-6” БЕЗ ПОСАДЕ, А ЗАГАДИЛА БИ СВЕ ДО КАНАДЕ И МЕКСИКА
- Амерички истраживач последица примене нуклеарног оружја Стивен ШВАРЦ рекао је Business Insider: „Статус-6” би детонирао у води. Зато би кобалт-59 у његовој нуклеарној бомби, захваљујући томе што би у води добио неутроне, постао радиоактивни кобалт-60. Прашину и капљице воде помешане са кобалтом-60 ветар би разносио хиљаде километара од епицентра експлозије”
- Незванично, „Статус-6” може да пређе 10.000 километара, крећући се максималном брзином до 56 чворова. Наводно може да зарони до километар дубине. Американци зазиру да ово оружје може да изазива и цунами
НОВИ руски подводн беспилотни апарат „Статус-6” у стању је да носи нукеарну бомбу, а то ће заправо бити «кобална бомба» која је у стању да целе континенте претвори у територију без живота – упозорио је амерички истраживач последица примене нуклеарног оружја Стивен Шварц (Stephen Schwartz).
У интервјуу Business Insider-у додано је објаснио да би детонација такве бомбе непосредно испод површине океана, или на копну, изазвала радиоактивне падавине:
„За време експлозије, ватрени облак би напросто „усисао” воду или делове тла, који би одмах били загађени радионуклидима, а потом би такве честице доспеле у атмосферу и биле разнете на велика растојања”.
Шварц тврди да америчке нуклеарне бомбе имају задатак да детонирају у ваздуху и да ударним таласом разарају градове и противничку инфраструктуру, али би зато радиоактивно загађење било минимално. Са оваквим `залетом`, он тврди:
„Према непотврђеним информацијама, „Статус-6” би детонирао у води. Зато би кобалт-59 у његовој нуклеарној бомби, захваљујући томе што би у води добио неутроне, постајао радиоактивни кобалт-60. Прашину и капљице воде помешане са кобалтом-60 ветар би разносио хиљаде километара од епицентра експлозије”.
Према Шварцовим речима, уколико би „Статус-6” детонирао у близини Вашингтона –радиоактивне падавине вероватно би стигле и до Канаде и до Мексика.
„Било би потребно 50 година да се интензитет јонизујућег зрачења врати у нормалу, а у целом том периоду би загађена територија била неподесна за живот. Људи који испод земље излазили на површину добијали би смртоносне дозе радијације” – уверен је Шварц.
Он наводи да The Washington Free Beacon објавио тврдњу америчке војне шпијунаже да је Русија „Статус-6” тестирала 27. новембра 2016-те искористивши за то подморницу «Саров».
Незванично, „Статус-6” може да пређе 10.000 километара, крећући се максималном брзином до 56 чворова.
Наводно може да зарони до километар дубине.
Американци зазиру да ово оружје може да изазива и цунами.