Руске стратешке снаге ускоро ће имати и „ракетне возове“
ПОСАО ПОВЕРЕН МОСКОВСКОМ ИНСТИТУТУ ЗА ТЕРМОТЕХНИКУ
КОЈИ ЈЕ НАПРАВИО РАКЕТНЕ СИСТЕМЕ „ТОПОЉ“ И „БУЛАВА“
ЗАМЕНИК министра одбране РФ Јуриј Борисов објавио је да Русија почиње припреме за производњу борбених железничких ракетних комплекса.
Према његовим речима, Московски институт за термотехнику, који је конструисао ракете „Булава“ и „Топољ“, већ је почео огледно-конструкторске радове.
„Ти радови су у почетној фази, за сада не захтевају пуно финансијских улагања, и раде се у складу са нацртима, техничким пројектима“, рекао је Борисов.
Совјетски Савез је имао „ракетне возове“. Последњи су избачени из употребе пре само осам година - 2005.
Русију су на то приморале уредбе Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања. Споразум СТАРТ-3, који је данас на снази, не забрањује појаву нових ракетних система.
Само неколико сати након саопштења у вези разраде новог мобилног ракетног система, генерални секретар Северноатлантске алијансе Андерс Фог Расмусен изјавио је да -према резултатима заседања савета Русија-НАТО - није „постигнут прогрес по питању ПРО“.
Да ли ће нови руски ракетни комплекс бити одговор на америчке ПРО и колико ће то бити ефикасно?
- Данас, као што је познато, руски ракетно-нуклеарни потенцијал је проглашен фактором обуздавања, каже председник Академије за геополитичке проблеме Леонид Ивашов. - Али, у нашој војној доктрини је наглашено да ће бити активиран како у случају нуклеарног рата, тако и у случају обичног рата, ако се појави озбиљна претња суверенитету земље.
Међутим, сваке године се потенцијал наших ракетно-нуклеарних снага неутралише. Пре свега, због напретка у америчком војно-индустријском комплексу. Американци, на пример, данас могу непрекидно, у онлајн режиму, да посматрају наше покретне стартне инсталације за „Топољ“, подземне инсталације као и подморнице које се налазе на молу.
Превела Марија Петрова