Руске стратешке ракетне подморнице поново патролирају светским океанима
ЗА УЗВРАТНИ УДАР ПО АМЕРИЦИ БИЛА БИ ДОВОЉНА И ЈЕДНА САКРИВЕНА ИСПОД АРКТИЧКОГ ЛЕДА
- Командант руске ратне флоте адмирал Виктор ЧИРКОВ: Од јануара 2014. до марта 2015. године интензивност излазака наших подморница на бојеву службу повећана је безмало за 50 одсто у односу на 2013. годину
КОМАНДАНТ руске ратне флоте – адмирал Виктор Чирков – изјавио је да његове стратешке и вишенаменске атомске подморнице један и по пут чешће патролирају светским океанима него раније.
Истовремено је нагласио: „Присуство наших подморница у Светском океану налази се на нивоу који гарантује безбедност Русије. Од јануара 2014. до марта 2015. године интензивност излазака наших подморница на бојеву службу повећана је безмало за 50 одсто у односу на 2013. годину”.
Председник клуба руских помораца, Игор Курдин адмиралове речи је прокоментарисао овако: „Наши вероватни противници све те активности брижљиво прате. Да адмирал Чирков каже било шта што не одговара реалности, одмах би нека Псаки иза океана изјавила: „Руско војно руководство покушава да нас доведе у заблуду. Они немају толико подморница и ништа не могу”. Додуше, можда би Псаки и одћутала, али верујте – Американци пажљиво прате кретање наших подморница”.
Руске подморнице нарочито брину Пентагон јер су практично неуловљиве док су ван својих база.
Курдин наглашава да би чак и само једна једина нуклеарна подморница сакривена испод Арктичког леда била довољна да нанесе узвратни удар по територији САД. Чак и у случају кад би Американци претходно, хипотетички, успели да униште све руске шахтне ракете, стратешке бомбардере и ратне бродове.
Руска ратна флота тренутно располаже са 15 подводних ракетних стратешких разарача. Шест од њих су подморнице класе 667 БДРМ „Делфин”. Тачније, тренутно плови пет, а шести – „Тула” – је на ремонту и „дубинској модернизацији”.
Подморнице ове класе већ истискују и до 2019. године ће потпуно потиснути подморнице класе 955 „Бореј” које су опремљене интерконтиненталним балистичким ракетама „Булава”.
До 2020, Русија ће имати укупно десет таквих подморница.
Од укупно 15 стратешких подморница, Русија десет држи у саставу своје Северне флоте, а пет у саставу Тихоокеанске флоте.
Русија годинама након распада СССР није у светским океанима имала ниједну једину подморницу, а данас њима стално крстаре најмање две до три стратешке. Свака од њих носи по 16 балистичких нуклеарних ракета.
Како тврди московски војни експерт Михаил Ненашев, то није све: „Истовремено се у морима и океанима може налазити и 7-10 наших атомских подморница – стратешких вишенаменских и „дизелашица”.