Руска армија увежбава онемогућавање пребацивања америчких трупа у Европу
ОРУЖАНЕ СНАГЕ РФ ИЗВОДЕ ВЕЖБЕ И НА САХАЛИНУ,
У ХАБАРАОВСКОМ КРАЈУ, НА ЈУГУ И ЗАПАДУ ЗЕМЉЕ
- Војни аналитичари уверени да план вежби на северу изгледа овако: ивановски падобранци изводе десант у рејону Печенге (то јест уз норвешку границу), арктичка бригада заузима Земљу Франца Јозефа, Северна флота ослобађа такозвани пут Горшкова - коридор ка северном Атлантику из Баренцовог мора између обала Норвешке и Исланда, а стратешка авијација контролише Норвешку, Исланд и Велику Британију
- Аналитичари сматрају да је управо то сценарио руског контранапада као одговор на могућу агресију NATO. Тај сценарио се разматра још од совјетских времена и још увек је актуелан
- Према том сценарију, у сукобу Русије и NATO у Европи најважније је питање времена: колико брзо могу (ако могу) да стигну у Европу појачања из Северне Америке (САД и Канаде). Једини начин да се пребаце велике снаге (људство и техника) били су и остаће још дуго војно-поморски конвоји
- А да би зауставила конвоје, Русија треба да преузме контролу над северним Атлантиком. То се обезбеђује комплексном десантном операцијом у северној Норвешкој у којој би били освојени аеродроми NATO, укључујући главни - исландски Кефлавик. Контрола над Кефлавиком дала би руским ваздушно-десантним снагама (укључујући стратешке бомбардере) контролу над целим Атлантиком до Азорских острва. Тиме би уништавање конвоја постало чисто техничко питање
У РУСИЈИ се одржавају до сада невиђене по размерама војне вежбе.
Маневри се изводе по целом периметру огромне територије Русије, међутим, по мишљењу војних аналитичара, највеће интересовање изазивају дејства руске армије на северозападном правцу.
Као што је познато, вежбе су почеле по наређењу председника и врховног командант Русије Владимира Путина 16. марта изненадном провером борбене готовости Северне флоте, више јединица Западног војног округа и десантних снага.
У том делу вежби учествује 38 хиљада војника, 3,36 хиљада комада оружја и војне технике, више од 55 борбених бродова и подморница, као и 110 авиона и хеликоптера. Основни циљ провере је оцена способности Северне флоте да се стара о војној безбедности Русије на Арктику.
У оквиру вежби, око 10 посада модерних ловаца-бомбардера Су-34 и модернизованих ловаца Су-27 у саставу Западног војног округа извело је прелет са својих база у Калињинградску област, где посадама Су-34 предстоји бомбрадовање циљева на земљи на непознатом полигону у Калињинградској области.
Истовремено, десантни бродови Балтичке флоте пребацују у Калињинградску област оперативно-тактичке ракетне системе „Искандер“.
Оперативно-тактички ракетни систем „Искандер“ може бити опремљен различитим типовима ракета. Ракетно наоружање система има повећане могућности за савладавање противракетне одбране противника. Ракета маневрише с великим променама убрзања и лети путањом која је непредвидљива за противника. У будућности овај систем ће постати осовина ракетних јединица Копнених снага Русије. „Искандер“ се сматра „идеалним убицом“ система ПРО, које САД размештају, између осталог, на северу Пољске.
У исто време, недалеко од Калињинградске области више од хиљаду и по припадника тенковске јединице Западног војног округа наставља да изводи тактичке вежбе с бојевим гађањем из наоружања тенкова Т-72Б3 и борбених возила пешадије. У тим вежбама учествује више од 500 тенкова и војних оруђа, војне и специјалне технике.
На Далеком истоку Русије мотострељачка јединица, која је дислоцирана на острву Сахалин, у среду је доведена у стање највише борбене готовости у оквиру стратешке командно-штапске вежбе.
„Мотострељачке, тенковске, артиљеријске и зенитно-ракетне јединице, као и логистичке јединице, кренуле су у зону концентрације трупа. Оне ће затим извести маршеве до задатих одредишта, опремити школско-борбене положаје и уз подршку армијске авијације приступити одрађивању практичних задатака маневарске противдесантне одбране морске обале“ - наводи се у саопштењу Министарства одбране Русије.
У вежби ће учествовати више од три хиљаде војника, око хиљаду борбених система, војне и специјалне технике.
Поред тога, пилоти у Приморском и Хабаровском крају приступили су четвородневним такмичењима у извођењу акробација, гађању ненавођеним пројектилима и бомбардовању. Они ће за четири дана извести више од сто летова у јуришним авионима, тактичким бомбардерима и ловцима. Између осталог, ловци Су-27 СМ ће учествовати у групној ваздушној борби у којој је задатак откривање и уништавање „противника“.
На југу Русије, јединице морнаричке пешадије, које су дислоциране у месту Темрјук у Краснодарском крају, доведене су у стање пуне борбене готовости у оквиру стратешке командно-штапске вежбе.
„Припадници јединица спровели су све мере за довођење у стање борбене готовости и извршили пребацивање на одредиште. У рејону извршавања школско-борбених задатака војници ће опремити утврђења и припремиће војну технику и наоружање за школско и контролно гађање“ - саопштило је МО Русије.
Како наводи министарство, све активности у оквиру војних вежби спроводе се у условима сличним правим ратним дејствима, уз коришћење имитационих средстава. Војници ће извршавати задатке борбе против диверзантских група и авијације „противника“.
На северу Русије, три групације бродова испловиле су у Баренцово море ради тражења и уништавања нуклеарних подморница „противника“.
Трагање за „непријатељским“ подморницама испред руских територијалних вода се изводи, између осталог, ради обезбеђивања нуклеарних подморница Северне флоте, које ће такође испловити.
Посаде авиона Ил-76, прелетевши 1.500 километара, доставиле су из Иванова људство и војну технику Ваздушно-десантних снага на војни аеродром на Арктику, где војницима предстоји извршавање различитих задатака у оквиру војних вежби.
По мишљењу више војних аналитичара, план вежби изгледа овако: ивановски падобранци изводе десант у рејону Печенге (то јест уз норвешку границу), арктичка бригада заузима Земљу Франца Јозефа, Северна флота ослобађа такозвани пут Горшкова - коридор ка северном Атлантику из Баренцовог мора између обала Норвешке и Исланда, а стратешка авијација контролише Норвешку, Исланд и Велику Британију.
Аналитичари сматрају да је управо то сценарио руског контранапада као одговор на могућу агресију NATO. Тај сценарио се разматра још од совјетских времена и још увек је актуелан. Изменило се само наоружање и тактика његовог коришћења, али је смисао остао практично непромењен.
Према том сценарију, у сукобу Русије и NATO у Европи најважније је питање времена: колико брзо могу (ако могу) да стигну у Европу појачања из Северне Америке (САД и Канаде). Једини начин да се пребаце велике снаге (људство и техника) били су и остаће још дуго војно-поморски конвоји.
Да би зауставила конвоје, Русија треба да преузме контролу над северним Атлантиком. А то се може постићи спровођењем комплексне десантне операције у северној Норвешкој у којој би били освојени аеродроми NATO, укључујући главни - исландски Кефлавик. Контрола над Кефлавиком даће руским ваздушно-десантним снагама (укључујући стратешке бомбардере) контролу над целим Атлантиком до Азорских острва - изузетно важне тачке на путу пловидбе потенцијалних конвоја. Тиме би уништавање конвоја постало чисто техничко питање.
На пловидбу преко севера би се могло заборавити, пребацивање руских специјалних јединица и ваздушно-десантних снага у северну Норвешку и на Исланд би нарушило равнотежу снага на европском театру ратних дејстава у целини. Истовремено, Северна флота, укључујући подморнице с нуклеарним оружјем, може неометано да изађе на Атлантик, након чега се рат може сматрати завршеним. За то време Пољаци и 12 америчких тенкова у Летонији могу колико хоће (највероватније једно сат и по) да глуме херојску одбрану.