Руска армија добила супертенкове за „умрежено ратовање“
ИМАЈУ БЛИНДИРАНУ КАПСУЛУ ЗА ПОСАДУ, САТЕЛИТСКУ НАВИГАЦИЈУ
И ЗАШТИТУ ОД РАКЕТА
Тенкови „Армата“
- Председник Академије за геополитичке проблеме Константин СИВКОВ: „Савремене могућности визуализације података и високи ниво аутоматизације - истиче Сивков - значајно поједностављују доношење одлука и издавања команди у условима реалних борби. То омогућава умреженом тенку да у онлајн режиму из различитих извора добија обавештајне и извиђачке податке. Сви ти подаци стижу посади на дисплеје и мониторе“
- Постоји израз „време реакције“. Код немачких и америчких тенкова то време износи 3-4 секунде. Код наших старих је било 5-6 секунди. Код тенкова „Армата“ је мање и највероватније се може поредити са стандардом за најбоље америчке тенкове - наглашава Сивков
- Важну улогу има и „растојање поузданог уништавања циља“. Амерички и немачки тенкови топом успешно дејствују на растојањима до 3,5 километара. „Амата“ ће бити успешна и на удаљеностима преко 3,5 километара
НОВА руска оклопна техника која ће бити показана на Паради Победе на Црвеном тргу - тенкови „Армата“, оклопни транспортери „Курганјец“ и „Бумеранг“ и оклопни аутомобили „Тајфун“ - имају најсавременију опрему за „умрежено ратовање“.
Председник Академије за геополитичке проблеме, пуковник Константин Сивков, наглашава да ће та опрема посадама тих оклопних борбених машина омогућавати да „целу ситуацију на војишту виде у реалном времену“ и да координирају своја дејства не само са командним пунктовима него и са војним јединицама“. А све то је постало могуће - подвлачи Сивков - захваљујући „јединственом систему аутоматизованог управљања бојевим дејствима“.
„Савремене могућности визуализације података и високи ниво аутоматизације - истиче Сивков - значајно поједностављују доношење одлука и издавања команди у условима реалних борби. То омогућава „умреженом тенку“ да у онлајн режиму из различитих извора добија обавештајне и извиђачке податке. Сви ти подаци стижу посади на дисплеје и мониторе“.
Према његовим речима, у тенковским биткама важну улогу имају борбени системи који онима који доносе одлуке омогућују да оперативно откривају циљеве, да их класификују и да издају команде за отварање ватре по тим циљевима:
„Постоји израз „време реакције“. Код немачких и америчких тенкова то време износи 3-4 секунде. Код наших старих је било 5-6 секунди. Код тенкова „Армата“ је мање и највероватније се може поредити са стандардом за најбоље америчке тенкове. Међутим, електроника је „нежна ствар“, а самим тим и нестабилна. У ситуацијама када она буде блокирана, пресудно ће бити да ли посаде умеју да аутономно учествују у биткама“.
Сивков посебно указује да важну улогу има и „растојање поузданог уништавања циља“. Амерички и немачки тенкови топом успешно дејствују на растојањима до 3,5 километара. „Амата“ ће бити успешна и на удаљеностима преко 3,5 километара.
Постојећи руски тенкови Т 90МС потпуно су конкурентни најбољим западним.
Тенкови „Армата“ имају:
- блиндирану капсулу за посаду
- куполу без посаде
- вишеслојни оклоп од метала, керамике и композитних материјала
- систем активне заштите од протитивтенковских ракета, кумулативних и великих топовских пројектила
- динамичку и противминску заштиту
- нови систем онемогућавања противничког навођења
- радар сличан невидљивим ловцима Т-50
- потпуно дигитално управљање
- сателитску навигацију
- радио-везу пете генерације
- далекометни топ 2А82, са могућношћу лансирања ракета
- апаратуру за гађање у покрету
- аутомат за пуњење топа
- нишан са „јединственим карактеристикама“ и
- модернизовани митраљез који посада не мора да пуни