Русија проверила спремност за моменталну и масовну примену нуклеарног наоружања
У ВЕЖБУ БИЛО УКЉУЧЕНО ОКО ДЕСЕТ ХИЉАДА ВОЈНИКА И ХИЉАДУ
„КОМАДА“ ТЕХНИКЕ ИЗ ВИШЕ ОД 30 ЈЕДИНИЦА
- Циљ вежбе била процена усклађености деловања јединица и формација у примени практичних вештина команди и припадника војске током припреме и извршења задатака за довођење наоружања до највишег степена борбене готовости, увежбавање постављених стандарда у свим условима и у било које време дана
- У ствари, проверавана је способност читавог борбеног потенцијала Ракетних стратешких снага РФ за поуздано активирање након прве команде и у најкраћем року
Пише: Олег ВЛАДИКИН
КРАЈЕМ марта почеле су командно-штапске вежбе у јединицама Омске и Оренбуршке армије руских Ракетних стратешких јединица.
Команда Ракетних стратешке снага истиче да је вежба планирана још прошле године и да стога нема никакве везе са догађајима у Украјини и противречностима који су у вези с њима настали у односима са САД и другим чланицама НАТО-а. Ипак, размере садашњих активности Ракетних стратешких јдиница, број ангажованих снага и средстава, знатно превазилазе све сличне, раније извођене вежбе.
Средином децембра прошле године командант Ракетних снага, генерал-пуковник Сергеј Каракајев, изјавио је да ће 2014. јединице којима он командује учествовати у командно-штапским вежбама великих размера уз „знатно повећање обима практичних задатака“. По његовим речима, планирано је да се током вежби припреми и изведе неколико лансирања ракета.
Такође је истакнуто да је 2013. у Ракетним јединицама изведено 98% вежби и обуке уз извођење ракетних пукова и дивизиона мобилних ракетних система на маршруте борбеног патролирања. Током 2013. изведено је укупно 12 командно - штапских и 18 тактичких вежби у којима су била ангажована 42 ракетна пука, а сваки од њих бројао је око три хиљаде војника.
Сада је саопштено да је у свим мерама провере и вежби ангажовано око десет хиљада војника и хиљаду „комада“ технике из више од 30 јединица и формација.
Ради поређења: према званичним подацима - у мирнодопским условима у саставу дежурних Ракетних стратешких јединица свакодневно се у приправности налази око шест хиљада људи.
Како је изјавио представник РСС, пуковник Игор Јегоров, током поменутих вежби ракетни пукови, техничке ракетне базе, јединице за заштиту и обезбеђење (батаљони за борбену и материјално-техничку подршку, за одбрану и обавештавање) предузеће мере за довођење лансирних уређаја на ниво утврђене спремности за маршруте борбеног патролирања и на терену, а такође извршити задатке инжењерске подршке и мониторинга радијације, хемијског и биолошког стања. Сем тога, деловаће противдиверзантске групе за откривање и неутралисање противника. Инжењерске формације извршиће задатке демонтаже барикада, постављања станица за пречишћавање воде, као и постављања механичких мостова преко водених препрека (река).
Циљ вежбе је процена усклађености деловања јединица и формација за управљање јединицама, практичних вештина команде и припадника војске током припреме и извршења задатака за довођење наоружања до највишег степена борбене готовости, увежбавање постављених стандарда у свим условима и у било које време дана. Једноставније речено, проверава се спремност за масовну и моменталну примену ракетно-нуклеарног наоружања Русије.
У ствари, потребно је уверити се у способност читавог борбеног потенцијала Ракетних стратешких снага за поуздано активирање након прве команде и у најкраћем року.
Ипак, колико год се негирала повезаност такве провере са догађајима у Украјини, она свакако има посебан значај у околностима које су сада настале у свету.
Превела Ксенија Трајковић