Русија почиње да прави „невидљиве“ ратне бродове - корвете и фрегате

УБРЗАНО СЕ РАДИ И НА КОМПОЗИТНОЈ ЕЛИСИ КОЈА ЋЕ САМА МЕЊАТИ ОБЛИК ТОКОМ ПЛОВИДБЕ

„Адмирал Горшков“

  • Начелник лабораторије за композитне материјале руског Федералног државног предузећа „Криловски државни научни центар“ (КГНЦ) Николај ФЕДОЊУК: „Направили смо неколико материјала који апсорбују електромагнетско зрачење и имају високе карактеристике у потребним дијапазонима електромагнетског спектра. Један се базира на увођењу електропроводних слојева у средину таласасте оплате“
  • Фрегате класе 22350 добијају и подсклопове и моторе од композитних материјала. Међу њима су спојница за апсорпцију вибрација која преноси снагу преко редуктора и полуосовина до турбина, као и радио-непрозирни панели на торњу. Све то апсорбује звуке и електромагнетско зрачење, штите од топлоте и одбија електромагнетско зрачење
  • Бродови класе 22350 су вишенаменске фрегате за деловање у удаљеним морским зонама. Имају депласман 4,5 хиљада тона и могу да развијају брзину до 29 чворова. Наоружане су и ракетама „Оникс“ и „Калибар“, зенитним системом „Полимент-Редут“, а одликује их оригинална архитектура надградње и примена композитних материјала, што смањује уочљивост брода. Први брод те класе 22350 је „Адмирал Горшков“

        НОВИ композитни материјали у конструкцијама руских корвета класе 20380 и 20385, као и фрегата класе 22350 побољшаће њихову камуфлажу, саопштио је начелник лабораторије за чврстоћу и пројектовање конструкција од композитних материјала руског Федералног државног предузећа „Криловски државни научни центар“ (КГНЦ) Николај Федоњук.

        „Направили смо неколико материјала који апсорбују електромагнетско зрачење и имају високе карактеристике у потребним дијапазонима електромагнетског спектра. Једна од таквих конструкција базира се на принципу увођења електропроводних слојева у средњи слој таласасте оплате, што омогућава да се обезбеде потребни параметри површине радарског пресека брода“ - истакао је он.

        По Федоњуковим речима, за одређене типове бродова праве се композитне конструкције које обезбеђују постизање одређених функционалних карактеристика. Између осталог, приликом изградње корвета класе 20380 и 20385, коришћење композитних материјала омогућило је смањење тежине појединих конструкција за 10-15 одсто у поређењу с алуминијумским, као и повећање заштите од пожара.

        Коришћење конструкција које се склапају од типских елемената омогућава повећање корисне запремине брода за 5-7 одсто.

        Фрегате класе 22350 се такође опремају подсклоповима и моторима од композитних материјала. Међу њима су спојница за апсорпцију вибрација која преноси снагу преко редуктора и полуосовина до турбина, као и радио-непрозирни панели на торњу.

        Коришћење композитних материјала у конструкцији нових бродова омогућава не само да се смањи маса и повећа поузданост коришћења, већ и да се смање трошкови коришћења. Због тога што композитни материјали не захтевају фарбање и нису подложни корозији.

        Осим тога, конструкције тог типа апсорбују звуке и електромагнетско зрачење, штите од топлоте и одбијају електромагнетско зрачење. Они могу да буду произведени у току једно производног процеса, што смањује за 30-40 одсто количину рада потребног за израду.

        Бродови класе 22350 су вишенаменске фрегате за деловање у удаљеним морским зонама. Имају депласман 4,5 хиљада тона и могу да развијају брзину до 29 чворова. Фрегате су наоружане, између осталог, ракетама „Оникс“ и „Калибар“ зенитним системом „Полимент-Редут“, а такође их одликује оригинална архитектура надградње и примена композитних материјала, који омогућавају да се смањи уочљивост брода.

        Први брод класе 22350 је „Адмирал Горшков“. Кобилица је положена 2006. године. У новембру 2014. године први пут је испловио на испитивања. Било је планирано да уђе у састав Ратне морнарице Русије крајем 2015. године.

        Један од најважнијих праваца у области композитних материјала јесте прављење елиса за подморнице и бродове од композитних материјала.

        „Активно почињемо да радимо на елисама од композитних материјала. То је напредна област која обезбеђује смањење нивоа вибрација крака елисе и повећање ефикасности рада елисе. Захваљујући различитим ефектима, биће не само побољшано акустично поље брода, већ и смањена маса елисе“ - казао је Федоњук.

        Он је прецизирао да ће се захваљујући новој структури материјала крак елисе прилагођавати хидродинамичком току - у зависности од брзине пловидбе. Структура композитног материјала ће обезбедити потребно деформисање кракова који се врте приликом прилагођавања хидродинамичком току, што ће повећати ефикасност рада елисе и омогућити да се смањи њена маса.

        Федоњук такође истиче да „ако се финансирање истраживања задржи на постојећем нивоу, експериментални образац би могао бити готов до 2018. године“. Тада би, по по његовим речима, могла да буду започета испитивања елисе од композитних материјала.

        Како је више пута изјављивао извршни директор КГНЦ Михаил Загородњиков, конструисање елисе од композитних материјала је један од приоритета у научним истраживањима Криловског центра.

        „Пре свега, за подморнице, а затим, можда, и за цивилне бродове“ - рекао је Загородњиков одговарајући на питање о намени напредних елиса.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари