Русија почела „државно тестирање” ловаца пете генерације

РАТНО ВАЗДУХОПЛОВСТВО РФ ТРЕБА ДА ИХ „СЕРИЈСКИ ДОБИЈА” ОД 2016.

         КОНЦЕРН Сухој предао је Ратном ваздухопловству Руске Федерације први ловац пете генерације Т-50 ради државног тестирања, саопштила је прес служба овог руског авио-холдинга.

         „На аеродром 929. Државног летачко-школског центра Ратног ваздухопловства РФ „Чкалов” у Ахтубинску ради обављања савремених државних тестирања слетео је нови модел перспективног авиона пете генерације (ПАК-ФА, Т-50)” – каже се у саопштењу холдинга Сухој.

         Пилотирао је пробни пилот прве класе Сергеј Чернишов.

         У прес служби су прецизирали да ће се у граду Жуковски (Московска област) обављати летачка испитивања четири авиона Т-50. Ради „експерименталних радњи на земљи” ангажоване су још две летелице – једна је стављена на комплексни тест у хали, док ће друга послужити за статичка испитивања.

         У складу са планом тестирања ПАК ФА, обављене су следеће радње: оцена аеродинамичких карактеристика, карактеристике издржљивости и управљања, динамичка чврстина, провера како функционишу опрема и системи авиона у кабини.

         „Добијени резултати су позитивни. Увежбаван је режим танковања у ваздуху. Увежбаван је и режим суперманевара. Вршена је провера система овог авиона на експерименталним столовима, а обављени су и експериментални радови на земљи“ – истичу у прес служби Сухој.

         Директор департмана за авио-пројекте руског Министарства индустрије и трговине, Андреј Богински, изјавио је да ће прва етапа државног тестирања бити завршена 2015. године, а од 2016. Да почне серијска производња Т-50.

         Први пробни лет ПАК ФА обављен је 29. јануара 2010. године у Комсомољску на Амуру. У поређењу са ловцима претходних генерација, ПАК ФА има низ јединствених карактеристика јер обједињује функције јуришног авиона и ловца.

         Реч је о следећим карактеристикама: примена композитних материјала и иновативних технологија, аеродинамичка композиција авиона, смањена приметност мотора (без конкуренције у свету), веома ниска радарска уочљивост, као и оптичка и инфрацрвена.

         Код оваквог авиона значајно је повећана борбена ефикасност у гађању ваздушних и циљева на земљи, у било које доба дана, у једноставним и тешким метеоролошким условима, истичу у Сухоју.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари