Ракетни системи С-400 на Криму умириће и Обаму и Ердогана
НАРЕДНОГ МЕСЕЦА НА ПОЛУОСТРВО СТИЖЕ ПУК НАЈМОДЕРНИЈИХ РУСКИХ ПВО И ПРО СИСТЕМА
- Размештање система С-400 на Криму ће у пракси бити адекватан одговор на потезе САД, пошто су ти системи способни да уништавају све врсте ракета и борбених авиона које имају САД и NATO, а такође имају оперативни радијус који ће Русији омогућити да затворимо практично цело Црно море
- С-400 на Криму биће додатни фактор да Анкара дође до коначног закључка да дестабилизација односа или, тим пре, директан сукоб с Москвом за Турску немају никаквог смисла и да су, штавише, апсолутно бесперспективни
МИНИСТАРСТВО одбране РФ ће у августу пребацити на Крим пук најновијих зенитно-ракетних система С-400 „Тријумф“, који ће на том острву заменити системе претходне генерације С-300.
Заменик руководиоца Тауридског информативно-аналитичког центра РИСИ Сергеј Јермаков рекао је руској агенцији ФБА да та одлука још једном показује војно-стратешки значај који Крим и Црно море имају за Русију.
„То је потпуно исправна одлука, с обзиром на важност акваторије Црног мора, као и јединствени војно-стратешки положај Кримског полуострва, који нам даје могућност ширења утицаја на Блиски Исток и Северну Африку. Ти системи ће нам дати могућност да пратимо и утичемо на ситуацију у тим регионима који су критично важни за нашу националну безбедност“ - оценио је Јермаков.
Он сматра да се смена генерација борбених система на Криму одвија у контексту програма модернизације руског војног потенцијала на полуострву, укључујући делове Ратне морнарице и копнене снаге.
„Све је то веома важно, имајући у виду да је NATO тренутно прилично активан у акваторији Црног мора, као и у ширем региону. На пример, постоје планови САД да повећају своје присуство у региону заобилажењем Конвенције из Монтреа, па Вашингтон с тим у вези врши велики притисак на свог NATO савезника Анкару“ - резимира Јермаков.
По његовом мишљењу, очигледно је да су Американци себи поставили циљ да повећају своје присуство у акваторији Црног мора.
„Осим тога, у току је озбиљно јачање позиција NATO и САД у Средоземном мору, које није само повезано са Црним морем него и представља за Москву стратешки важну акваторију. Тако да је тај потез Русије несумњиво изазван и тим разлозима, пошто војно-поморске снаге NATO у сваком тренутку могу бити пребачене из Средоземног мора у Црно“ - закључује Јермаков.
Размештање система С-400 на Криму ће у пракси бити адекватан одговор на потезе САД, пошто су ти системи способни да уништавају све врсте ракета и борбених авиона које имају САД и NATO, а такође имају оперативни радијус који ће нам омогућити да затворимо практично цело Црно море.
Међутим, напетост на Црном мору се може смањити не само размештањем војних система, већ и путем преговора.
„Овде, наравно, постоји и могућност договора, али то би ипак требало да раде регионални играчи, а не неке стране силе попут свеприсутних САД. Јер, чињеница да Вашингтон активно покушава да се умеша у све те процесе, првенствено преко структура NATO, све више и више дестабилизује ситуацију у том региону“ - констатује Јермаков.
По његовим речима, постоји одличан пример Каспијског мора, где су регионални играчи успели да се договоре о узајамном поштовању интереса.
„Регионалним играчима је у том смислу лакше да се договоре и ту је индикативан пример односа с Турском, који су дуго били нормалне и позитивне природе, на које је после бацио сенку инцидент са Су-24. Чињеница да између наших земаља постоји велики број економских и политичких веза довео је до тога да они већ две недеље активно нормализују своје односе, упркос суштински различитим ставовима о Сирији, где Москва и Анкара подржавају различите и међусобно зараћене стране“ - резимира Јермаков.
Друга је ствар, како истиче Јермаков, што су ти односи почели да се кваре и захваљујући притиску САД. Тако да ће размештање С-400 на Криму бити додатни фактор да Анкара дође до коначног закључка да дестабилизација односа или, тим пре, директан сукоб с Москвом нема никаквог смисла за Турску и да је, штавише, апсолутно бесперспективан.
„То ће створити претпоставке да се договор дефинитивно постигне и то је у интересу Турске, која данас не скрива своје интересе у акваторији Црног мора. При чему се са сигурношћу може рећи да ће Анкара ради тога морати да нормализује односе с Москвом. Зато ће ту фактор „војне дипломатије“ у виду С-400 одиграти своју улогу“ - закључује Јермаков.
Јермаков сматра да Русија и Турска имају могућности да се договоре о међусобном уважавању интереса, и што је најважније, без мешања играча са стране, и у том смислу пук система С-400 на Криму долази као поручен.