Путин: Русија ће имати армију која ће бити лидер у свету, али не и светски жандарм
НАЈАВИО „АРМИЈУ НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ ЗАСНОВАНУ НА НОВИМ ТЕХНОЛОГИЈАМА“
- „Русија мора бити међу државама војним лидерима, а у неким областима и апсолутни лидер у грађењу армије нове генерације, армије нових технологија која ће имати најважнију улогу у обезбеђивању нашег суверенитета и развоја, мира и безбедности наших грађана, вођења отворене и самосталне спољне политике“
- „Нова америчка стратегија националне безбедности има нападачки и агресивни карактер. Написано у њој нису просто речи. Војни буџет САД сада је већи од 700 милијарди долара. Наше стратешке нуклеарне снаге обезбеђују стратешко обуздавање, али их морамо и даље развијати јер смо суочени са новим покушајима да се сломи стратешки паритет. Некима је изгледа то потребно у функцији уцењивања и илузије да је могућ некажњени удар“
- Сергеј ШОЈГУ: Русија ће у Сирији задржати поморску базу у Тартусу и авио-базу Хмејмим (код Латакије) и оставити у тој земљи три батаљона војне полиције. Плус: Центар за мирење сукобљених страна. Ово што остаје у Сирији, помоћи ће одржавању њене стабилности и спречити нове упаде терориста
ВЛАДИМИР Путин данас је изразио увереност да ће оружане снаге његове земље постати „апсолутни лидер у свету“, али да Русија нипошто не жели да буде светски жандарм.
Нагласивши да ће то бити „армија чија ће моћ бити заснована на новим технологијама“, додатно је прецизирао:
„Русија мора бити међу државама војним лидерима, а у неким областима и апсолутни лидер у грађењу армије нове генерације, армије нових технологија која ће имати најважнију улогу у обезбеђивању нашег суверенитета и развоја, мира и безбедности наших грађана, вођења отворене и самосталне спољне политике“.
На овај начин је наступио у Колегијуму Министарства одбране Руске Федерације.
Подсетио је да је удео савременог наоружања у Оружаним снагама РФ 2012-те био једва 16 одсто, да је сада око 60 одсто, а да ће се до 2021-ве подићи на 70 одсто.
Посебно је истакао да ће се број претњи у свету наредних година повећавати и оценио да нова америчка стратегија националне безбедности има нападачки и агресивни карактер:
„Написано у њој нису просто речи. Војни буџет САД сада је већи од 700 милијарди долара. Наше стратешке нуклеарне снаге обезбеђују стратешко обуздавање, али их морамо и даље развијати јер смо суочени са новим покушајима да се сломи стратешки паритет. Некима је изгледа то потребно у функцији уцењивања и илузије да је могућ некажњени удар“.
Путин је додатно указао да војна инфраструктура NATO, која се гради, има офанзивни карактер и да њоме Сједињене Државе крше Споразум о ликвидацији ракета малог и средњег домета.
Путин је дао високе оцене дејствима руског војног контингента у Сирији: „Све је било за петицу“.
Министар одбране РФ - генерал армије Сергеј Шојгу - претходно је Путину и Колегијуму поднео „рапорт“ у којем је навео да су у Сирији, откако се Русија укључила у рат, ослобођена 1024 насеља, да су руски бродови и подморнице извели 100 ракетних удара по базама и позицијама терористичких формација, а стратешки авиони - 66.
Руска бомбардерска авијација имала је у Сирији више од 6.000 борбених летова, а хеликоптери - преко 7.000. Уништили су више од 32.000 терориста и 394 тенка.
Додао је да су против Исламске државе коришћени и ракетни системи „Искандер“, „Точка-У“ и крстареће ракете „Калибар“ и Х-55.
Према Шојгуовим речима, Русија ће у Сирији задржати поморску базу у Тартусу и авио-базу Хмејмим (код Латакије) и оставити у тој земљи три батаљона војне полиције. Плус: Центар за мирење сукобљених страна.
„Ово што остаје у Сирији, помоћи ће одржавању њене стабилности и спречити нове упаде терориста“.
Шојгу је нагласио да ће руски бродови и подморнице са високопрецизним наоружањем трајно остати у Медитерану.
Према његовим речима, руски зенитни ракетни системи С-300 и С-400 обезбедили су - заједно са ловачком авијацијом - доминацију Ваздушно-космичких снага РФ у ваздушном простору Сирије.