Подморница „Ростов-на-Дону“ ракетама „Калибар“ тукла објекте ИД у Раки
ЛАНСИРАЛА ИХ ЈЕ ИЗ ПОДВОДНОГ ПОЛОЖАЈА, А РУСКИ АВИОНИ СУ КОРИСТИЛИ РАКЕТЕ А-101
- Сергеј ШОЈГУ рапортовао Путину: „Гађана су два велика утврђена пункта терориста на територији Раке. У питању су складишта муниције и фабрика мина. На удару је била и нафтна инфраструктура под контролом Исламске државе. Свему је нанета суштинска штета“
- Владимир Путин је затражио да се темељно изанализирају резултати удара високопрецизним оружјем по Исламској држави. Истовремено је изразио наду да такво оружје - ради борбе са терористима - неће морати да буде претварано у атомско. У овом контексту је - поред „Калибара“ - поменуо и ракете А-101
- Прво је у руској „сиријској авио-групи“ било око 50 авиона и хеликоптера, укључујући бомбардере Су-34 и Су-24М, јуришни Су-25 и ловце Су-30СМ, као и хеликоптере Ми-8 и Ми-24. Касније је у операцију било укључено још 12 бомбардера и ловаца. Тренутно има 69 борбених авиона
МИНИСТАР одбране Русије - генерал армије Сергеј Шојгу - потврдио је да је подморница „Ростов-на-Дону“ ракетама гађала објекте Исламске државе на територији Сирије.
Притом је - рапортујући шефу државе и главнокомандујућем Владимиру Путину - прецизирао:
„Неке циљеве је гађала и наша авијација. Сва лансирања су била успешна. Сви циљеви су погођени. Крстареће ракете „Калибар“ поново су показале своју ефикасност и прецизност на великим растојањима“.
Шојгу је додатно открио: „Гађана су два велика утврђена пункта терориста на територији Раке. У питању су складишта муниције и фабрика мина. На удару је била и нафтна инфраструктура под контролом Исламске државе. Свему је нанета суштинска штета“.
Руски војни министар је посебно указао: да су његови потчињени у Сирији и испред њених обала снимили свако лансирање ракета, њихов лет и удар по задатом циљу.
Додао је и да су циљеви које су бомбардовали и ракетирали руски авиони били брижљиво идентификовани и да су у то биле укључене „све врсте обавештајног и извиђачког деловања“.
Одговарајући на Путинова питања, Шојгу је навео да су у случају нафтне инфраструктуре удари наношени по објектима за прераду, танковање и транспорт нафте.
Путина је посебно интересовало: да ли је „Ростов-на-Дону“ „Калибре“ лансирао из „подводног положаја“?
Шојгу је одговорио потврдно и са задовољством рекао: „У мају смо проверавали наше ново оружје у свим сферама његове могуће примене - из ваздуха и са воде, односно - из воде“.
Русија је објекте и утврђене положаје Исламске државе тукла из каспијског мора. Тада су „Калибре“ лансирали мали ракетни бросови класе „Бујан“.
Путин је затражио да се темељно изанализирају резултати удара високопрецизним оружјем по Исламској држави.
Истовремено је изразио наду да такво оружје - ради борбе са терористима - неће морати да буде претварано у атомско. У овом контексту је - поред „Калибара“ - поменуо и ракете А-101.
Русија је у рат против терористичке коалиције, иза које су више арапских режима, Турска и Запад (NATO), ступила 30. септембра прошле године. На молбу сиријског председника Башара Асада.
Прво је у њеној „сиријској авио-групи“ било око 50 авиона и хеликоптера, укључујући бомбардере Су-34 и Су-24М, јуришни Су-25 и ловце Су-30СМ, као и хеликоптере Ми-8 и Ми-24.
Касније је у операцију било укључено још 12 бомбардера и ловаца.
У авио-групи је тренутно 69 борбених авиона.
Од 17. новембра у операцију је укључена и далеколента авијација: 25 ракетоносаца Ту-160, Ту-95МС и Ту-22М3.
Од почетка операције је руска авијација извела преко 4.000 ракетно-бомбардерских удара.