Перенџијев: Да је „Donald Cook“ пуцао на руске Су-24, био би - потопљен
КЕРИ: ПРЕМА ПРАВИЛИМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ БОРБЕНИХ ДЕЈСТАВА
- РУСКИ АВИОНИ СУ МОГЛИ БИТИ ОБОРЕНИ
- Бивши руски војни пилот Игор ЛАРКОВ: И Американци облећу туђе бродове. До полигона наше Северне флоте је често долетао амерички хеликоптер, приближавао се и на мање од 50 метара нашим бродовима и отворено снимао њихову палубу. Не разумем њихову панику. Нека „седе“ у својим лукама и нико око њих неће летети, а ако се примакнеш туђој обали - не њачи!
АВИОНИ руске Балтичке ратне флоте Су-24, у чијој пратњи је био и један хеликоптер, облетели су амерички разарач „Donald Cook“ - како су сами њихови пилоти признали - да би снимили наоружање и опрему тог брода.
Амерички државни секретар Џон Кери поводом овог „инцидента“ на Балтику већ је изјавио:
„Ми осуђујемо поступак руских посада. То је било неразумно, провоцирајуће, то је било опасно. У складу са правилима за извођење борбених дејстава, руски авиони су могли и да буду оборени. САД неће дозволити да их ико застрашује у отвореном мору“.
Кери је, ипак, лицемеран: исто то, где год могу, раде и амерички пилоти. Између осталог и зато што се позвао на „правила за извођење борбених дејстава“, којих ни на Балтику ни око њега - нема.
Један руски високи официр поморске авијације објаснио је да су и амерички и совјетски пилоти увек радили „туђим бродовима“ исто су Су-24 урадили америчком разарачу. Нагласио је да не разуме због чека Американци показују „претерану нервозу“ и подвукао да оно што су Су-24 урадили није било „имитација напада“.
Према његовим речима, пилоти свих армија користе сваку прилику да вежбају „симулирањем напада“, при чему уопште није потребно да њихови авиони носе ракете.
Посебно је указао: да за „симулирање напада“ руским авионима уопште није било потребно да се приближавају разарачу јер противбродске ракете имају велики домет.
Бивши руски војни пилот Игор Ларков поводом „инцидента“ је рекао: „Балтичко море је мало и кад се амерички бродови примакну нашој бази - ми смо морали да их пратимо. А што се тиче приближавања - то раде и сами Американци. Примера ради, до полигона наше Северне флоте је често долетао хеликоптер, приближавао се и на мање од 50 метара нашим бродовима и отворено снимао њихову палубу“.
Ларков подвлачи: „Не разумем њихову панику. Нека „седе“ у својим лукама и нико око њих неће летети, а ако се примакнеш туђој обали - не њачи!“
Експерт Асоцијације (руских) војних политиколога - Александар Перенџијев - сматра да је само примицање америчког разарача бази руске Балтичке флоте на 70 километара „својеврсна геополитичка провокација“. Зато је руска поморска авијација добила наредбу да Американцима продемонстрира да Москва неће трепети такве дрскости:
„Тако су наши Американце ударили по носу, а Кери је одлучио да нас мало заплаши, рекавши да је посада разарача могла запуцати и оборити Су-24. Међутим, Американци не би пошли на употребу оружја. Они могу вршити притисак на Русију у информативном простору, али неће пуцати. Зато што знају: да би ,Donald Cook’ - да је запуцао - био потопљен!“