Москва нуди Ирану ракетни систем Антеј-2500 уместо С-300?
ИСТОВРЕМЕНО ПРАТИ ДО 24 АЕРОДИНАМИЧКА ЦИЉА, А ГАЂА ЧЕТИРИ - НА ДАЉИНАМА ДО 200 КИЛОМЕТАРА
- НАТО ознака за овај систем је SA-23 Gladiator, а предвиђен је за борбу против балистичких ракета малог и средњег домета, против аеробалистичких и крстарећих ракета, стратешке и тактичке авијације, авиона који стварају сметње у сложеним борбеним ситуацијама при вишеструким опасностима из ваздуха
- Извор московског дневног листа Комерсант, близак иранском Министарству иностраних послова, открио је да ће трампа Антеја-2500 за С-300 бити кључна тема сусрета Владимира Путина и његовог иранског колеге Махмуда Ахмадинеџада 1. јула у Москви када овај дође на самит Форума земаља извозника гаса
- „До краја Ахмадинеџадовог председничког мандата остало је само месец дана и да он није сигуран да ће оружје бити испоручено, само ради сусрета на Форуму он не би долазио”, нагласио је саговорник Комерсанта
МОСКВА је спремна да Ирану понуди зенитно-ракетни комплекс Антеј-2500 уместо С-300 за који је Техеран био платио аванс, али је Дмитриј Медведев, у својству шефа државе, својим потписом опозвао важећи уговор.
„Ради се о могућој испоруци комплекса Антеј-2500 Техерану. Они су модификовавна верзија система С-300В који је својевремено прављен за потребе противракетне одбране копнене војске”, саопштио је извор близак руском систему војно-техничке сарадње (ВТС).
Исти извор је указао да комплекси Антеј-2500 правно не потпадају под поменути указ Медведева.
Званични представник овлашћеног извозника руског наоружања није желео да коментарише овај случај.
Извор московског дневног листа Комерсант, близак иранском Министарству иностраних послова, открио је да ће ова тема бити кључна приликом сусрета председника Русије Владимира Путина и његовог иранског колеге Махмуда Ахмадинеџада 1. јула у Москви када овај дође на самит Форума земаља извозника гаса.
Антеј-2500
„До краја Ахмадинеџадовог председничког мандата остало је само месец дана и да није сигуран да ће оружје бити испоручено, само ради сусрета на Форуму он не би долазио”, нагласио је саговорник Комерсанта.
Уговор о испоруци С-300 Ирану био је потписан 2007. године. Русија је била обавезна да иранској армији испоручи пет дивизиона тих ракетних система вредних одко 800 милиона долара.
Три године потом, Савет Безбедности ОУН увео је нове санкције Техерану које укључују и забрану увоза продаје савременог наоружања.
Дмитриј Медведев који је 2010. годие био на дужности председника Русије потписао је указ којим се забрањује испорука Ирану С-300, оклопне технике, авиона, хеликоптера и бродова.
Иран је тужио Москву Межународном арбитражном суду у Женеви и затражио 4 милијарде долара одштете од руског државног извозника наоружања Рособоронекспорта.
Иначе, С-300ВМ Антеј-2500 (према класификацији Министарства одбране САД и НАТО то је SA-23 Gladiator) — систем је предвиђен за борбу против балистичких ракета малог и средњег домета (до 2500 км), против аеробалистичких и крстарећих ракета, стратешке и тактичке авијације, авиона који стварају сметње код сложених борбених ситуација кад су у питању вишеструке опасности из ваздуха.
Систем се још усавршава, а два дивизиона су испоручена Венецуели 2013. године.
С-300
Својства
- Високи степен аутоматизације и коришћења брзих дигиталних компјутера
- Радар са фазном антенском решетком
- Усавршени методи обраде информација са радарских станица
- Висока заштита од радиоелектронске борбе
- Висока спремност за аутоматска дејства
- Висока мобилност
- Значајна борбена моћ, независно од тактике ваздушног напада
- Вертикално лансирање ракета са транспортног лансирног контејнера
- Време ремонта ракета - мање од 10 година
- У стању је да уништи балистичке ракете које лете брзином до 4500 м/с
Основне карактеристике
- Домет (С-300ВМ)
- Аеродинамичких циљева: 200 км
- Балистичких циљева до 40 км
- Висина домета: Максимална брзина циља: 4500 м/с
- Аеродинамички циљеви: 25 м - 30 км
- Балистички циљеви: 1-30 км
- Максимално убрзање маневра циља (при дејству ракетом 9М82М): 30 g
- Минимална ефикасност рефлексије површине циља: 0,02 м²
- Максимална даљина лансирања балистичке ракете која се хвата: 2500 км
- Број истовремено праћених циљева при брзини гађања (са једне лансирне рампе): 1,5 с
- Аеродинамичких циљева: 24
- Балистичких циљева до 16
- Број ракета које се истовремено наводе на 1 циљ: до 4
- Време постављања: 5 минут
- Време припреме ракете за лансирање: 7,5
Горан Шимпрага