КОРОТЧЕНКО: Западне санкције руској војној индустрији нису страшне

ДРУГА ПОЗИЦИЈА РУСИЈЕ НА СВЕТСКОМ ТРЖИШТУ ОРУЖЈА

АПСОЛУТНО ЈЕ СТАБИЛНА

Игор Коротченко

          НИКАКВЕ санкције не могу да утичу на руску војну индустрију и позиције Русије на светском тржишту оружја, оценио је директор Центра за анализу светске трговине оружјем (ЦАМТО) Игор Коротченко.

          Енергетика, финансије и војна индустрија постале су три сектора руске привреде на које лидери Г7 намеравају да примене санкције у случају ескалације ситуације у Украјини.

          Директор ЦАМТО истакао је да се Русија увек суочавала с жестоким отпором конкуренције на светском тржишту оружја.

„На том плану се за нас ништа неће променити: и досад смо се сусретали с отпором на тендерима, та политика ће се само наставити“ - сматра Коротченко.

          „С обзиром на то да, упркос притиску последњих година, стабилно држимо друго место, ширећи географију и обим испорука <…> позиција Русије на светском тржишту апсолутно је стабилна, никакве санкције не могу да је уздрмају“ - истиче он.

          Коротченко сматра да ће Русија наћи алтернативу западним партнерима кад су у питању увозни делови, уговори о набавци „Мистрала“ и изградња центара за обуку, а у неким случајевима ће се санкције окренути против оних који их примене.

          „То ће се вратити Француској у виду финансијских губитака, као и социјалне напетости у бродоградилишним компанијама, које ће, фактички, остати без изгледа за добијање будућих наруџбина, што ће изазвати велико незадовољство и социјални револт“ - истакао је Коротченко.

          У медијима се активно разматра могућност раскида уговора између Француске и РФ вредног 1,2 милијарде евра о изградњи носача хеликоптера класе „Мистрал“.

          Француска је, међутим, одбила да пре јесени решава питање примене могућих санкција на тај уговор.

          „Сматрам да ће то на политичком плану довести само до губљења позиција ионако слабе француске Владе“ - сматра директор ЦАМТО.

          По његовим речима, завршетак изградње центра за обуку у Нижегородској области могућ је и у сопственој режији, без учешћа Немачке, као и наставак изградње три центра за обуку у другим војним окрузима.

          Коротченко не види озбиљну опасност за Русију ни у случају одустајања од западних делова и електронике - он предлаже да се Русија преоријентише на Кину као познатог произвођача тих делова.

          Осим тога, наглашава Коротченко, важно је развијати односе с Белорусијом и главним купцима руског оружја - Индијом, Венецуелом, Вијетнамом, Кином и Алжиром.

          „Те земље, као и раније, купују наше оружје, зато што оне воде самосталну политику. САД и Запад немају могућност да утичу на њих како би их натерали да престану да купују наше оружје“ - сматра Коротченко.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари