„Калашњиков” ће произвести шестоцевни аутомат на бази противавионског топа
ИМАЋЕ И ДАЉИНСКО УПРАВЉАЊЕ И БИТИ У СТАЊУ ДА СЕЧЕ МЕТАЛ ЈАКОМ ВАТРОМ
- Главни пројектант „Калашњикова” Јуриј ШИРОБОКОВ: „Шестоцевни” ће решавати специјалне задатке када буде потребно не толико да се погоди циљ, колико да се обезбеди усмерење ватре у задати квадрат и отуда не дозволи пуцање
- Пројектантима је остало да осмисле технологију електронског управљања ватром – активирање пуцања, пребацивање ватре и још неке операције
РУСКИ војни концерн „Калашњиков” развиће до 2015. године за специјалне јединице шестоцевни мобилни аутомат под називом „Аутоген”, који ће бити прототип умањеног противавионског топа са даљинским управљањем и са могућношћу да сече метал јаком ватром.
Како је за московски дневни листа „Известија” испричао главни пројектант „Калашњикова”, Јуриј Широбоков, аутомат ће бити урађен на бази шестоцевног противавионског топа. Ипак, он ће користити обичне пушчане метке калибра 7,62 мм и предвиђен је за пуцање из заклона.
„Идеја је у томе да се уради мобилан аутомат са даљинским управљањем, који се брзо поставља и доводи у спремно стање. Намена аутомата биће: решавање специјалних задатака када је потребно, не толико да се погоди циљ, колико да се обезбеди усмерење ватре у задати квадрат и отуда не дозволи пуцање”, објаснио је Широбоков.
Пројектант Широбоков такође је додао да сада аутомат постоји само на цртежима и као макета. При том многа кључна пројектантска решења за сада нису одређена, није утврђен механизам за попуњавање оквира, као ни какво ће бити причвршћивање.
Сем тога, постојећа макета је толико тешка да је немогуће носити у рукама.
„Засад смо одрадили– шест ротирајућих цеви, као код топа. На бази те конструкције могуће је развити лакшу варијанту, а иначе их има неколико. Сада се трага за повећањем ефикасности овог постројења и правцем његовог развоја”.
По речима Широбокова, оружари „Калашњикова” планирају да до краја 2014. одреде облик шестоцевног аутомата, а огледне узорке да ураде и тестирају од 2015.-2016. године. Сада пројектанти треба да осмисле технологију електронског управљања ватром – активирање пуцања, пребацивање ватре и друге операције.
Међутим, главни уредник стручног часописа „Калашњиков”, Михаил Дегтјарев, објаснио је да развој вишецевног аутомата не одговара општим светским тенденцијама.
„Ефикасност оружја данас се не одређује бројем цеви већ високом прецизношћу погађања циља специјалном муницијом. Ту у први план долазе нишански системи и средства навођења. Вишецевна постројења веома су пространа и захтевају ојачање конструкције цеви. Повећава се не само брзина ватре него и реакција која се не може у потпуности ликвидирати” – рекао је Дегтјарев.
Он је такође објаснио да муниција калибра 7,62 никада не може достићи домет и пробојне ефекте као калибар 14,5 који користи великокалибарски аутомат Владимирова (КПВ), значи, нови шестоцевни аутомат неће моћи да решава задатке које решава КПВ
Сем тога, шестоцевни аутомат биће „несумњиво за транспорт” и мораће да се причврсти за технику. По речима Дегтјарева нови аутомат се не може назвати „Калашњиковим”, ако се има у виду пројектант Михаил Калашњиков, али као производ концерна „Калашњиков” – може.
Концерн „Калашњиков”, који је основан на иницијативу потпредседника владе Русије, Дмитрија Рогозина, тек је пре нешто више од месец дана званично регистрован.
Легендарни пројектант Михаил Тимофејевич Калашњиков, бесплатно је дао новом концерну право да носи његово име.
Превод
Ксенија Трајковић