„Искандер-М“ је последња реч руске ракетне технике, али креће његова модернизација
РУСИЈА ЈЕ ЛЕТОС ИМАЛА ДЕВЕТ БРИГАДА СА „ИСКАНДЕРИМА“,
А ТО ЈЕ 108 ЛАНСИРНИХ СИСТЕМА
- Главни уредник часописа „Арсенал Отаџбине“, војни стручњак и пуковник у резерви Виктор МУРАХОВСКИ: Замена застарелих ракетних система „Искандерима“ већ је завршена 50 одсто. Замена ће до 2020. године бити завршена сто посто. Али, бригадни комплети који се тренутно испоручују војсци - већ су модернизовани. А „Искандер-М“ може да носи две врсте ракета - балистичке и крстареће. Прве могу да маневришу, што их у суштини чини неуништивом од стране ПВО, а крстарећа ракета може да мења и правац
- Доктор војних наука, дописни члан Руске академије ракетних и артиљеријских наука, Константин СИВКОВ: У којим правцима се спроводи модернизација? Можда се усавршавају системи избегавања ПРО и маневарске могућности ракете. Вероватно се ради и на смањењу временске деонице од тренутка добијања команде то тренутка лансирања. Биће вероватно модернизовани системи управљања ракетним дивизионом“
- „Искандер-М“ је способан да великом брзином погађа мете на растојању до 500 километара. Систем је предвиђен за уништавање средстава противракетне и противваздушне одбране, авиона и хеликоптера на аеродромима, као и командних места и других објеката
РУСКИ ракетни системи „Искандер-М“ би могли би отрезнити многе европске земље и сам NATO.
Такав задатак би морао да постане приоритетан за одбрамбени ресор Руске Федерације - тврде војни стручњаци поводом планова за даљу модернизацију ракетног система „Искандер-М“.
Испоручивање тих система војсци већ се одвија пуном паром. Али, у чему би тачно могла да се састоји модернизација једног од за Русију најважнијих модела ракетног оружја?
Начелник ракетних снага и артиљерије Оружаних снага Русије генерал потпуковник Михаил Матвејевски изјавио је да су руске ракетне снаге у потпуности опремљене новим наоружањем:
„У овом тренутку сви већи и велики војни састави Централног војног округа су у потпуности опремљени новим наоружањем. Осим тога, завршено је опремање у Јужном и Источном војном округу. Модерни ракетни систем „Искандер-М“ уврштен је у наоружање 2006. године и има велики потенцијал за модернизацију, који омогућава да се одржава на модерном нивоу, не нижем него код страних модела, до 2030. године“.
Главни уредник часописа „Арсенал Отаџбине“, војни стручњак и пуковник у резерви Виктор Мураховски изразио је мишљење да замена застарелих ракетних система „Искандерима“ већ завршена 50 одсто.
„Замена ће до 2020. године бити завршена сто посто. Бригадни комплети који се тренутно испоручују војсци су већ модернизовани. Њихов произвођач - конструкторски биро КБМ - испоручује армији два бригадна комплета годишње. Производња тече по плану, делови се такође испоручују на време. Планирана лансирања, као и изненадне провере потврдили су њихов висок потенцијал.
„Искандер-М“, као што је познато, може да носи две врсте ракета - балистичке и крстареће. Прва може да маневрише, што је у суштини чини неуништивом од стране ПВО, а крстарећа ракета може да мења и правац.
Наравно, у Сирији се таква врста ракета током борби против терориста није користила, иако је за њима постојала потреба, већ су се против џихадиста користили системи „Бастион“, чије су карактеристике сличне карактеристикама „Искандера“.
На пример, на састанку у Сочију министар одбране је известио председника Русије Владимира Путина да домет гађања надводних циљева из система „Бастион“ износи 350 километара, а копнених - 450. А „Искандеров“ домет гађања копнених циљева износи 500 километара“ - истакао је стручњак.
Говорећи о намери да ракетне снаге Русије пређу на ракетне системе „Искандер-М“, генерал-потпуковник Матвејевски је нагласио и то да су они подвргнути модернизацији:
„Искандер-М“ је данас најбољи ракетни систем у својој класи, који је у стању да савлада било коју противничку одбрану. Али, што се каже, не треба се задовољавати постигнутим. У овом тренутку предузећа војне индустрије Руске Федерације раде на модернизацији система ради даље побољшања његових борбених карактеристика и перформанси“.
Доктор војних наука, дописни члан Руске академије ракетних и артиљеријских наука, капетан прве класе Константин Сивков изнео је претпоставку у којим правцима се спроводи та модернизација:
„Можда се усавршава систем избегавања ПРО, бољег маневрисања ракете. Осим тога, вероватно се ради на смањењу временске деонице од тренутка добијања команде то тренутка лансирања. Такође, у делу самоодбране ракетних система од диверзантских група, могуће је да ће машине у њиховом склопу добити додатну заштиту. И на крају, биће модернизовани системи управљања дивизионом“.
Главни уредник магазина „Национална одбрана“, директор Центра за анализу светске трговине оружјем, пуковник резерви Игор Коротченко, рекао је да се модернизација тицала софтвера ракетних система „Искандер-М“:
„Баш сам недавно разговарао са војним лицима о томе, и од њих сам добио такву информацију. Модернизација ће побољшати путању лета ракета, такође - оне ће постати заштићеније од противничких противракетних система“.
Коментаришући ситуацију, војни стручњак, новинар, начелник сектора за војну политику и економију Руског института за стратешка истраживања (РИСИ) Иван Коновалов је истакао да модернизација ракетних снага има и политички значај.
„Када говоримо о модернизацији, треба имати на уму да је процес почео још 2008. године. Ако погледамо вести, можемо да видимо оне у стилу „Искандери испоручени ту и ту“. За покривање територије Руске Федерације заправо и није потребно много тих система. Желео бих да истакнем да они поред одбрамбеног имају и војно-политички значај јер играју улогу, како воле да кажу на Западу, расхлађивача „усијаних глава“.
Војни стручњак Роман Пухов је појаснио ту мисао:
„То је моћно оружје, и само његово постојање је способно да отрезни многе наше суседе, од којих неки, као, на пример, Јапан, имају територијалне претензије према Русији. Зато је добро да наше границе буду покривене системима „Искандер-М“. Узгред, у Калињинграду још увек имамо „Точке-У“. Мислим да тај задатак мора бити примаран за наш војни ресор, он мора бити приведен логичном крају“.
Према доступним информацијама, у јулу 2016. године руске Оружане снаге имале су девет бригадних комплета оперативно-тактичког ракетног система „Искандер-М“, што укључује 108 самоходних лансирних система.
„Искандер-М“ је способан да великом брзином погађа мете на растојању до 500 километара. Систем је предвиђен за уништавање средстава противракетне и противваздушне одбране, авиона и хеликоптера на аеродромима, као и командних места и других објеката.
Превела Ксенија Трајковић