Део МиГ-29М/М2 намењених Сирији могао би завршити и у Србији
НАЈВЕРОВАТНИЈЕ ЈЕ ИПАК ДА ЋЕ ДАМАСК ДЕВЕТ ТИХ ЛОВАЦА ДОБИТИ 2016, А ПРЕОСТАЛА ТРИ - 2017. ГОДИНЕ
РУСИЈА решава судбину ловачких авиона МиГ-29М/М2, које је Москва планирала да прода Ратном ваздухопловству Сирије.
Уговор о продаји 12 ловаца закључен је још 2007. године, али није реализован због финансијских проблема Дамаска и немогућности Русије да испоручује Сирији технику великих димензија без противљења западних земаља.
С тим у вези, разматра се неколико варијанти судбине незавршених авиона (без крила и репа) за МиГ-29М/М2.
Конкретно, разматра се могућност коришћења тих авиона приликом склапања шест сличних авиона за Ратно ваздухопловство Србије.
Друга варијанта је да се од њих направи 16 ловаца МиГ-29СМТ, који би се до 2016. године испоручили домаћем Ратном ваздухопловству.
Међутим, Русија не жели да раскине ни постојећи уговор са Сиријом и рачуна да ће испоручити девет ловаца 2016. године, а преостала три – 2017. године.
Русија не намерава да иницира раскид постојећих споразума с Дамаском – то би довело до плаћања пенала, истакао је извор близак руској компанији „Рособоронекспорт”.
Слична ситуација је била и приликом испоруке Ирану руских ракетних система С-300.
Цео случај додатно отежава чињеница да се ловци у Сирију могу доставити само бродовима или транспортним авионима, а морски и ваздушни простор прате западне земље, које се труде да спрече да сиријска армија добије нову војну технику.
Подсетимо, било је случајева задржавања руских бродова и авиона на путу ка Сирији, на пример, случај с бродом за превоз сувог терета Alaed, који је превозио три поправљена хеликоптера Ми-25 и зенитно-ракетне системе „Печора-2М” у Сирију и који је био окренут од стране британских војних бродова у мају прошле године.
У октобру исте године велика прашина се подигла због инцидента с пресретањем и принудним слетањем авиона из Москве у Турску, који је превозио неку војну опрему за Сирију.
У фебруару 2013. године у Финској је задржан борд за превоз сувог терета, који је наводно возио у Сирију делове за тенкове.
Министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров је у два последња случаја тврдио да се ништа забрањено није налазило ни у авиону, ни на броду.