БАЛУЈЕВСКИ: Русија паралелно са САД прави своје борбене ласере
АМЕРИКАНЦИ ЋЕ СВОЈЕ ЛАСЕРЕ ПОСТАВЉАТИ НА РАТНЕ БРОДОВЕ, А РУСИ - И НА БОРБЕНЕ АВИОНЕ И ХЕЛИКОПТЕРЕ
- Главни уредник часописа „Национална одбрана” Игор КОРОТЧЕНКО: Радови на домаћем ласерском оружју воде се без икаквих увозних компоненти. Русија за то има сав потребан научни и инжењерски потенцијал
- Заменик директора Института за политичку и војну анализу Александар ХРАМЧИХИН: ПВО кратког домета је за сада једина реална варијанта коришћења борбених ласера. Циљ испитивања ласера у САД је управо стварање квалитативно нове ПВО кратког домета
РУСИЈА ради на ласерском оружју паралелно са САД, изјавио је за РИА Новости у четвртак бивши начелник Генералштаба Оружаних снага РФ армијски генерал Јуриј Балујевски.
Он је тако прокоментарисао изјаву шефа управе за војно-поморска истраживања Ратне морнарице САД адмирала Метјуа Кландера о томе да су испитивања ласерског оружја инсталираног на броду за четири месеца пробног коришћења „превазишла сва очекивања”.
Према наводима медија, нови ласер америчке Ратне морнарице може да уништава мале бродове и беспилотне летелице.
„Могу да кажем само једно: развој војних технологија и производња савремених модела модерног ефикасног оружја одвијају се отприлике паралелно у свим државама које имају могућности за то” — казао је Балујевски.
Познати војни аналитичар Игор Коротченко изјавио је да САД „у континуитету раде на стварању оружја на новим физичким приципима”, и да та испитивања показују да ће, очигледно, носиоци ласерског оружја бити амерички ратни бродови.
„Код нас се такође ради на томе, али наши планови подразумевају и прављење ласера чији ће носиоци бити ваздухоплови.
Наравно, тај посао подразумева концентрисање финансијских ресурса, али на томе се мора радити, како би се у будућности одржао паритет са таквим технологијама САД” — рекао је Коротченко.
Он је истакао да Русија има сав потребан научни и инжењерски потенцијал.
„Радови на домаћем ласерском оружју воде се без икаквих увозних компоненти” — открио је главни уредника часописа „Национална одбрана”.
Заменик директора Института за политичку и војну анализу Александар Храмчихин самтра да је циљ испитивања САД стварање квалитативно нове ПВО кратког домета.
„Американци су дошли до закључка да је једина могућа варијанта коришћења борбених ласера — тактичка ПВО, то јест ПВО кратког домета. Ласерима се могу уништавати мете малих димензија типа беспилотних летелица или муниције” — казао је Храмчихин.
По његовом мишљењу, Американци, вероватно, рачунају на то да ће моћи да их користе и за уништавање малих бродова или глисера.
При том, по Храмчихиновој оцени, ПВО кратког домета је за сада једина реална варијанта коришћења борбених ласера.
„Данас је мање-више јасно да се за нешто друго борбени ласери не могу користити, пошто се проблем енергетике и расипања зрака за сада не може решити” — казао је он.