За обнову руског манастира на Светој Гори прикупљено 30 милиона долара
ТРЕНУТНО ИМА 80 МОНАХА, А 1912. ГОДИНЕ ИМАО ИХ ЈЕ ЧАК - 1800
Mанастир Пантелејмон
- Руски манастир на Светог Гори - Пантелејмон - основан је у XI веку. Међу његовим светињама су: део Крста Господњег, делић камена Гроба Господњег, мошти светог великомученика и исцелитеља Пантелејмона, блаженог старца Силуана, делићи моштију Јована Претече, Јована Златоустог, Праведног Јосифа, апостола Томе, Светог Ђорђа, апостола и јеванђелисте Луке
ЗА ОБНОВУ руског светогорског манастира Пантелејмон у последњих неколико година прикупљено је више од милијарде рубаља (преко 30 милиона долара), саопштио је Дмитриј Медведев на седници Савета за бригу о манастиру.
Током две године, председник Владе Русије се стара о обнови манастирских објеката. Завршетак свих радова планиран је пре важног датума - 2016. године манастир ће обележити 1000-годишњицу.
Медведев је истакао да су у последње време на територији манастира реконструисане зграде и изграђен нови пут. У овој години, по његовим речима, потребно је завршити планиране радове, укључујући изградњу модерне инфраструктуре, што је нарочито важно за манастир.
На седници Савета за бригу о манастиру, рекао је премијер, потребно је утврдити списак радова који ће се изводити у 2016. години.
Патријарх московски и целе Руси Кирил, који је у јуну 2013. године посетио Атос, истакао је да је у манастиру Пантелејмон током последњих година изведена „огромна количина рестаурационих радова на веома високом нивоу“ и да је организована озбиљна научна рестаурација.
„Главни финансијски и организациони терет је на нашем фонду (Међународни фонд за обнову и очување наслеђа манастира), на нашем Савету за бригу о манастиру. Било би важно да данас одредимо прецизне и реалистичне планове за будућност, да размислимо о одговарајућем финансирању, с тим да се бар најважнији објекти рестаурирају до 2016. године“ - рекао је руски патријарх.
„Али, поред тих објеката, који припадају манастиру Пантелејмон, треба да разговарамо и о томе шта у перспективи треба да буде рестаурирано и обновљено, а постоји јако много величанствених како култних, тако и верских и некултних објеката који имају историјску вредност, чак и с тачке гледишта научног прогреса“ - истакао је руски патријарх.
„Монаси су инвентивни људи, многе техничке новине су први пут примењене у манастирима и на Атосу. Постоје такви артефакти које треба обновити и рестаурирати, ако ништа друго, бар са ширег културног становишта, како бисмо показали да се руско монаштво, упркос томе што му је главни био да се моли, успешно бавило и световним стварима: водило домаћинство, развијало своју привреду, а трагови тог привредног и културног процвата присутни су и на Атосу“ - рекао је патријарх Кирил, нагласивши да је важно да артефакти „не остану без пажње“.
Руски манастир на Светог Гори - Пантелејмон - основан је у XI веку. Међу његовим светињама су: део Крста Господњег, делић камена Гроба Господњег, мошти светог великомученика и исцелитеља Пантелејмона, блаженог старца Силуана, делићи моштију Јована Претече, Јована Златоустог, Праведног Јосифа, апостола Томе, Светог Ђорђа, апостола и јеванђелисте Луке.
Године 1912. братство манастира бројало је око 1.800 људи. После револуције, због прекида веза с Русијом и систематског прогона Руса са Свете Горе, братство манастира почело је брзо да се смањује. Крајем 1960-их година у манастиру је остало само седам старих монаха. Тренутно, заједно с искушеницима, у манастиру има око 80 људи.
Библиотека манастира садржи више од 20 хиљада штампаних грчких, словенских и руских књига.