Патријарх Кирил служио литургију у чувеној Брестској тврђави
„РУСИ, БЕЛОРУСИ И УКРАЈИНЦИ СУ НАСЛЕДНИЦИ ИСТЕ ВЕЛИЧАНСТВЕНЕ ПРОШЛОСТИ“
Патријарх Кирил
- Поглавар РПЦ прво подсетио да је гарнизон Брестске тврђаве 1941. био опкољен вишеструко надмоћним немачким снагама и да су сви њени браниоци схватали да у таквим условима не могу да преживе, па подвукао: „Они су заједно, као један, примили на себе тај удар, они су били браћа и сестре. И то наводи на мисао да на свету и у животу постоји нешто што је способно да споји људи више од рођене крви“
ПАТРИЈАРХ московски и целе Руси Кирил је у ноћи на понедељак, на Дан сећања на жртве Великог отаџбинског рата, служио литургију за упокојене у Никољској цркви на територији меморијалног комплекса „Брестска тврђава-херој“.
На богослужењу у цркви присуствовало је неколико стотина људи, међу њима свештеници, војници, ратни ветерани, становници Бреста и других градова Белорусије, као и потомци оних који су 22. јуна 1941. године дочекали почетак Великог отаџбинског рата на борбеним положајима.
По завршетку литургије, руски патријарх је дошао на митинг жалости на Церемонијалном тргу посвећен сећању на хероје пале у Великом отаџбинском рату.
Поглавар РПЦ је такође обишао Брестску тврђаву, која је 22. јуна 1941. године прва примила на себе удар хитлеровске армије. Говорећи на митингу-реквијему, руски патријарх је истакао да је гарнизон Брестске тврђаве био опкољен вишеструко надмоћним снагама противника и да су сви браниоци тврђаве схватали да у таквим условима не могу да преживе.
„Они су заједно, као један, примили на себе тај удар, они су били браћа и сестре. И то наводи на мисао да на свету и у животу постоји нешто што је способно да споји људи више од рођене крви. У тренутку када су браниоци Брестске тврђаве раме уз раме стали у одбрану тврђаве и Отаџбине, нико није имао сумње - тамо је било истинско братство које није могла да раскине ни смрт“ - истакао је руски патријарх.
„И у нашем животу - додао је поглавар Руске цркве - треба да постоји нешто што нас везује ништа мање чврсто, а у одређеним случајевима и чвршће од рођене крви. Сви смо ми једна породица. Зато што смо проживели исту историју - и радости, и жалости. И како поделити ту историју? Постоје недељиве ствари, као што би требало да буде недељива људска породица“.
Патријарх Кирил је истакао да се „са поносом и унутрашњим усхићењем клања подвигу тих људи, схватајући његов значај за самог себе и за све који су наследници наше величанствене прошлости, били то Белоруси, Руси или Украјинци“.
За крај је поглавар РПЦ поклонио меморијалном комплексу „Брестска тврђава-херој“ икону Богородице „Радост свих тужних“ и положио венац на споменик.