Ковчег с моштима руског кнеза Владимира кренуо у обилазак градова Русије и Белорусије

ПРИЛИКУ ДА ИМ СЕ ПОКЛОНЕ ИМАЋЕ 50 ГРАДОВА - 45 РУСКИХ И 5 БЕЛОРУСКИХ

        КОВЧЕГ с моштима светог равноапостолног кнеза Владимира - крститеља Руси, кренуо је из Москве у обилазак градова Русије и Белорусије; молебан пред доношење светиње у више епархија РПЦ одржан је у среду ујутро у храму Христа Спаситеља у Москви. 

         „Пошто ове године обележавамо 1000-годишњицу смрти кнеза Владимира, који је почео хришћанско просвећење Кијевске Руси крстивши народ, и захваљујући коме се православна вера проширила по целој територији наше Отаџбине, донета је одлука да део моштију равноапостолног кнеза посети различите епархије РПЦ. То није прво путовање моштију по Русији, али управо је ове године програм посета светиње много богатији и трајаће дуже“ - истиче кључар храма Христа Спаситеља протојереј Михаил Рјазанцев.

        Ковчег ће путовати по Русији и Белорусији пола године - од 27. маја до 1. децембра - и обићи ће 50 градова.

        „То ће бити 45 градова у Русији и пет градова у Белорусији. Путовање је подељено на седам маршрута. Прва - од данас до 17. јуна - по југу централне Русије. Почеће данас у Тули, а завршиће се у Брјанску. Друга маршрута ће почети 20. јуна и завршиће се 10. јула, и то ће бити посета белоруским градовима и Смоленску. Трећи правац је југ Русије: Дон и Кубањ. После тога мошти ће се вратити кући - у храм Христа Спаситеља, и на сам празник 1000-годишњице смрти кнеза Владимира боравиће у Москви. Затим ће ковчег кренути на велико путовање по Волги“ - истакао је оснивач Фонда светитеља Василија Великог, уз чију подршку је организовано доношење светих моштију, Константин Малофејев.

        Светиња ће такође посетити градове на Далеком истоку Русије и у Сибиру, затим Урал и Северозапад Русије, а завршиће своје путовање у Калињинграду. Доношење моштију у Украјину је постало немогуће због сложене политичке ситуације у тој земљи.

        „Нажалост, због тога што није могуће гарантовати безбедност светиње, мошти неће бити донете у Украјину. Али, управо кијевском митрополиту Петру Могили можемо да захвалимо што се мошти светог кнеза данас чувају у московском храму Христа Спаситеља. Године 1635. приликом ископавања на локалитету цркве Десјатинаја (прва камена црква старе руске државе коју је изградио кнез Владимир, издвојивши десетину својих прихода, по чему је добила назив) митрополит Петар Могила открио је мошти равноапостолног кнеза и даровао цару Михаилу Фјодоровичу Роамнову онај део моштију који ће сада путовати по Русији и Белорусији. Зато ћемо, без обзира на то што на нашу велику жалост нећемо путовати у Украјину, пратити мошти које су довезене из Украјине“ - казао је Малофејев.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари