ЕПИСКОП ИРИНЕЈ: Поглавари СПЦ и РПЦ разговараће и о најважнијим питањима света

...А БЕОГРАДСКИ БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ НЕ БИ ПОЧЕО СА РАДОМ НИ 1920.

ДА НИJЕ БИЛО ИЗБЕГЛИХ РУСКИХ ПРОФЕСОРА...

Иринеj бачки са руским патријархом, у другом плану патријарх српски и митрополит Иларион 

  • Портпарол СПЦ, епископ бачки ИРИНЕЈ: У области је фантазиjе да патријарх Кирил долази да би нам одржао лекциjу. То jе немогуће, ми смо две сестринске аутокефалне цркве. Увек се разговара са љубављу и дође до заjедничких циљева
  • „Споменик императору Николају Другом у Београду први на нашем тлу, то jе заjедничка инициjатива две државе и значаjан jе зато што jе после неброjених споменика Стаљину и Лењину, а после Информбироа само Лењину, први споменик из класичне руске историjе“, нагласио је епископ бачки

        САРАДЊА српске и руске православне цркве, две сестринске и аутокефалне цркве, вековима jе била блиска, присна и искрена и зато jе у домену фантазиjе да патриjарх московски и све Русиjе Kирил долази у посету патриjарху Иринеjу да би СПЦ одржао лекциjу, изjавио jе данас портпарол СПЦ епископ бачки Иринеj.

        Eпископ Иринеj jе новинарима у Патриjаршиjи рекао да патриjарх Kирил долази у jедну од редовних међуцрквених посета током коjе ће са патриjархом српским Иринеjем разговарати не само о наjважниjим питањима хришћанског света, већ и о питањима уопште.

         „Oво jе jедна од редовних посета коjу називамо мирним посетама, али с обзиром на време, светске изазове сваке природе и одговорност цркве, она превазилази рутинске оквире и два поглавара ће разговарати не само о неким од наjважниjих питања хришћанског света, већ и света уопште“, рекао jе он.

        Према речима епископа Иринеjа, између разних аутокефалних цркава сарадња ниjе увек jеднако развиjена, а СПЦ и РПЦ вековима сарађуjу блиско, као што jе то случаj и данас.

        Oн jе указао да jе посебно руски патриjарх упућен на духовну проблематику, али и да jе он jедан од ретких људи коjи, како сматра, задивљуjуће добро познаjе проблеме у Србиjи, историjу и перспективе.

         „Зато jе у области фантазиjе да долази да би нам одржао лекциjу, то jе немогуће, ми смо две сестринске аутокефалне цркве, увек се разговара са љубављу и дође до заjедничких циљева“, подвукао jе епископ Иринеj и додао да се нада да „у медиjима неће бити излета у ту врсту фантазиjе током тродневне посете патриjарха Kирила“.

        Eпископ Иринеj jе затим изнео план посете, рекавши да ће патриjарх московски на београдски аеродром „Никола Tесла“ слетети у петак, 14. новембра, у 10.30, а не у 11 сати, како jе раниjе наjављено.

        Разлог томе је техничке природе, на аеродрому у Mоскви.

        После поздрава и краћег разговора два патриjарха, предвиђено jе обраћање новинарима и то ће бити jедини сусрет патриjарха Kирила са медиjима у Србиjи.

        Tоком посете патриjарху московском и све Русиjе биће уручен почасни докторат Богословског факултета, Универзитета у Београду због, како jе речено, изузетног доприноса на научном пољу.

         „Ректор Богословског факултета, на предлог нашег универзитета, уручиће почасни докторат патриjарху Kирилу“, рекао jе епископ Иринеj и додао да jе Руска православна црква, поред осталог, заслужна за развоj школства, jер jе већина црквених књига штампана у Mоскви, а Богословски факултет не би почео са радом ни 1920. године да ниjе било избеглих руских професора.

        Kао веома значаjно, епископ Иринеj jе навео и откривање и освећење споменика цару Николаjу Романову, коjи jе недавно проглашен свецем.

         „Tаj споменик jе први на нашем тлу, то jе заjедничка инициjатива две државе и значаjан jе зато што jе после неброjених споменика Стаљину и Лењину, а после Информбироа само Лењину, први споменик из класичне руске историjе“, додао jе он.

        Патриjарх московски и све Русиjе положиће и венац на споменик руским воjницима палим у Првом светском рату, на Новом гробљу у Београду, одржати помен на гробу патриjарху Павлу у Раковици, а на завршетк упосете служиће литургиjу у Храму светог Саве на Врачару.

         „Надам да ћете дати добронамерне коментаре, то наши односи заслужуjу. Mорам да нагласим огроман допринос Руске православне цркве нашем историjском бићу и нашем опстанку“, завршио jе обраћање новинарима епископ бачки Иринеj.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари