Свеправославни сабор ће одреаговати на хомосексуалне бракове у Европи
ПАПА ФРАНЦИСКО ГЕЈ-ШУМОМ, А ПРАВОСЛАВНИ ПАТРИЈАРСИ - ДРУМОМ
Николај Балашов
- Одељење за спољне црквене везе Московске патријаршије потврдило да поглавари девет помесних православних цркава сматрају да је неопходно дати заједнички „јасан одговор“ на проблем легализације хомосексуалних бракова у Европи
- Идеја сазивања Свеправославног сабора родила се пре пола века. Две теме су још неусаглашене: додела аутокефалности (самосталности) и диптиха (званичног поретка помињања православних цркава)
СВЕ што се дешава у западном друштву изазива крајњу забринутост код поглавара православних цркава. Oни сматрају да православна црква обавезно мора да одговори на изазове који долазе са те стране, саопштило је Одељење за спољне црквене везе Московске патријаршије.
Поглавари девет помесних православних цркава сматрају да је неопходно дати „јасан одговор“ на проблем легализације хомосексуалних бракова у Европи, док неки од њих сматрају да то треба да постане један од главних задатака будућег Свеправославног сабора, изјавио је за РИА Новости заменик шефа Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије протојереј Николај Балашов.
Медији су већ објавили да делегације, које су дошле на прославу 1025-годишњице прославе Крштења Руси у Русију, Белорусију и Украјину, имају у плану да покрену проблем легализације хомосексуалних бракова у Европијер је то питање које треба да добије свецрквени и свеправославни одговор.
„То што се дешава у западном друштву изазива крајњу забринутост код поглавара православних цркава. Они сматрају да на то треба дати јасан одговор православне цркве у целини. Многи од њих сматрају да то треба да буде један од задатака будућег Свеправославног сабора и да он треба првенствено да буде посвећен актуелним проблемима који реално брину људе“ - рекао је Балашов.
Он је са задовољством истакао да „већина помесних православних цркава има „веома блиске“ погледе на процес припреме сабора и да сви „истичу важност озбиљне и свестране припреме“.
Пре пола века родила се идеја о сазивању Свеправославног сабора. Тада је било одређено десет тема за саборску расправу.
Две теме су још неусаглашене: додела аутокефалности (самосталности) и диптиха (званичног поретка помињања православних цркава).
За што брже сазивање сабора залагали су се представници Константинопољске, Александријске, Јерусалимске, Кипарске, Антиохијске и Грчке православне цркве.