Русија учествује у рестаурацији Цркве Рођења Христовог у Витлејему
УКУПНА ВРЕДНОСТ РАДОВА ПРОЦЕЊУЈЕ СЕ НА 20 МИЛИОНА ДОЛАРА
- Нове греде биће заштићене не само од влаге и гљивица, већ ће бити и „упаковане“ у водоотпорни филц, који ће бити постављен и између лима на крову и дрвене конструкције
ЦРКВА Рођења Христовог у Витлејему, изграђена у четвртом веку по налогу римског императора Константина изнад пећине у којој је рођен Исус Христос и обновљена по налогу римског цара Јустинијана после пожара у шестом веку, рестаурира се и од јесени је заклоњена грађевинским скелама.
Три цркве у чијој се црква надлежности налази постигле су споразум о њеној рестаурацији крајем 2008. године, а 2010. године су - под покровитељством палестинске власти - потписале споразум о „прелиминарним научним истраживањима“.
На челу Комитета за рестаурацију цркве налази се саветник палестинског председника Махмуда Абаса за хришћанска питања Зијад Ал Бандак. Он сматра да Црква Рођења Христовог има и значај за палестинску власт, која „удељује одговарајућу пажњу хришћанском присуству у Палестини“.
Црква је главна туристичка знаменитост на територији Палестине и годишње је посети око два милиона људи.
Како је саопштио руководилац рестауратора Марчело Пјаченти, „наш задатак је да сачувамо све што се може спасити, на пример, главне стубове централног брода. Претпостављамо да ћемо успети да рестаурирамо 80-90 одсто конструкције цркве.
Преостали део дрвне масе - 300-400-годишње дрво исте боје и густине као код постојећих греда - већ је достављено из Италије. Греде ће бити заштићене не само од влаге и гљивица, већ ће бити и „упаковане“ у водоотпорни филц, који ће бити постављен и између лима на крову и дрвене конструкције.
Укупна вредност рестаурације процењује се на 20 милиона долара. Од тог износа 2,6 милиона долара биће издвојено за кров. По речима Зијада Ал Бандака, више од пола новца за поправку крова обезбеђено је из палестинских извора. Остатак чине донације Ватикана, Мађарске, Француске, Грчке и Русије.
Русија активно учествује у развоју Витлејема. Године 2012. уз финансијску помоћ компаније „Русњефт“ Императорско Православно Палестинско Друштво (ИППД) изградило је културни центар, у једном његовом делу изграђен је Руски центар за науку и културу.
Недалеко од њега 2013. године Председник ИППД Сергеј Степашин је на челу руске делегације учествовао у полагању камена темељца средње школе, чију изградњу финансира Русија и где ће се изучавати руски језик.
Школа ће добити прве ученике већ ове школске године. Поред школе приватни руски инвеститори подижу три зграде културно-пословног центра с великим спортским теренима. Улица где се налази та „Русија у малом“ носи име председника Русије Владимира Путина.