Русија ускоро добија и „омладинску верзију“ националне химне

АНСАМБЛ „АЛЕКСАНДРОВ“ СНИМИЋЕ НОВУ „СВЕЧАНУ ВЕРЗИЈУ“ ЗА ДРЖАВНЕ ПОТРЕБЕ И „ЛАКШУ“ - ЗА ПАТРИОТСКО ВАСПИТАЊЕ МЛАДИХ

Aнсамбл „Александров“

  • Генадиј Саченок, заменик шефа ансамбла „Александров“: За нови снимак класичне варијанте највероватније ћемо се одлучити за сопствени састав, а то је - 60 људи у хору и 40 у оркестру. Али, пробаћемо и варијанту са проширењем хора, рецимо, до 120 људи. То би донело потпуно другу боју звука, богатију боја гласова
  • У снимање омладинско-патриотске верзије химне биће укључени познати певачи Јосиф Кобзон, Лав Лешченко, група „Љубе“, а можда и познате певачице Лариса Долина и Дина Гарипова

         РУСКИ министар одбране, Сергеј Шојгу, наложио је Академском ансамблу  песама и игара Руске армије „Александров“ да пресними химну Русије.

         Како је у војном врху сазнао московски дневни лист „Известија“, планирано је да се направе две верзије - стандардна, хорска варијанта за званичне манифестације и варијанта за патриотско васпитање омладине. 

         - Ансамбл „Александров“ снимио је последњу, званичну верзију химне још 2004. године. За протекло време, ансамбл је попуњен новим певачима, а сем тога савремена техничка обрада звука пружа могућност да се знатно повећа квалитет звука главног музичког дела земље, објаснио је Алексеј Комаров, заменик шефа Управе прес-службе и информисања Министарства одбране. 

         Шојгу је већ давао налог да се у војним јединицама организује свакодневно јутарње извођење химне Русије „без обзира на активности војника“.

         Генадиј Саченок, заменик шефа ансамбла „Александров“, испричао је „Известијама“ да ће до краја недеље уметнички савет колектива одредити састав хора за стандардни снимак.

         За снимак класичне варијанте највероватније ћемо се одлучити за сопствени састав, то је 60 људи у хору и 40 у оркестру. Али, пробаћемо и варијанту са проширењем хора, рецимо, до 120 људи. То је потпуно друга боја звука, богатија боја гласа, рекао је Саченок.

         Он је додао да је ће стандардни снимак радити према партитурама аутора химне, Александра Александрова, чије име носи овај ансамбл.

         У класичној верзији учествују мушки хор (две групе тенора, баритони и басови) и оркестар који се састоји од руских народних инструмената (домре, балалајке и хармоника), дувачких (флаута, обоа, кларинет, фагот, труба, тромбон, хорна), ударачких (тимпани, бубњеви, чинеле).

         Што се тиче „омладинске“ верзије, за сада нема јасне представе о саставу музичара и жанровској припадности аранжмана, али ћемо у наредних неколико недеља све то разматрати и утврдити - испричао је Саченок и наставио:

         - Чим установимо списак извођача, почећемо разговоре са уметницима да би сви могли у исто време да дођу на снимање, договорићемо се са студијом и донети одлуку о аранжману. За сада је рано да помињемо презимена, али, наравно, да желимо да међу извођачима видимо Јосифа Кобзона, Лава Лешченка, групу „Љубе“, ако пристану, а можда ћемо позвати и жене, на пример, Ларису Долину и Дину Гарипову.

         Лав Лешченко је изјавио за „Известија“ да ће са задовољством прихватити позив ансамбла Александрова.

         - Ко да се одрекне од извођења химне! Мислим да је то вечно. Ипак, битно је какав ће бити аранжман. Мислим да то треба да буде варијанта класичног певања, али не чисто оперски гласови него варијанта неког „кросовера“ - одличан глас који може да буде, чак, и естрадни, али да пева у класичном маниру. Таквих гласова код нас је мало, такав је био Магомајев, а за „кросовера“ може се сматрати Дмитриј Хворостовски и учесник пројекта „Глас“, Јевгениј Кунгуров, рекао је Лешченко.   

         Маестро естраде истакао је да савремено извођење химне треба да буде „максимално толерантно“ и да одговора свим људима у земљи независно од музичких укуса:

         - Неко не воли рок, неко - естраду, класичну музику или народну уметност.  Зато треба да буде неутрално извођење, љупко, лепо, са добрим аранжманом и пријатном бојом гласова.

         - Вођа групе „Љубе“, депутат Државне Думе, Николај Расторгујев, такође је за „Известија“ обећао да ће се одазвати на позив армије, ако га добије.

         - Од вас први пут чујем да је Сергеј Кужугетович Шојгу смислио тако нешто. За сада нисам добио од њега никакву понуду. Можда ће то бити следеће We Are the World, али ми смо то већ радили на Дан Русије, на Црвеном тргу сви наши популарни извођачи певали су по једну строфу, по стих. Ако желе сличну варијанту да остваре заувек, наравно да може - изјавио је Расторгујев.  

         Група „Љубе“ снимила је 2007. рок верзију химне Русије, која се сада активно користи на разним патриотским манифестацијама, укључујући и војску.

         - Не знам има ли смисла да понављамо нашу „Љубе“ верзију зато што она звучи прилично тврдо, таква је била концепција. Ако се ради о омладинској верзији сасвим је умесно и реп искористити, објаснио је вођа „Љубе“.

         По Статуту интерне службе Оружаних снага РФ, химну Русије треба да свира дувачки оркестар свакодневно приликом подизања заставе на јутарњем постројавању јединица и у дане празника. Установљено је да се тада стоји „мирно“, а официри, почев од командира вода, да салутирају. Ако јединица нема оркестар -дозвољено је коришћење техничких средстава за емитовање снимка химне.

         Стандардни снимак који се у таквим случајевима емитује, ансамбл „Александров“ урадио је 25. априла 2004. у студију „Мосфилма“ са 120 мушких гласова хора и 80 музичара у оркестру.

         Тада је послато 25.000 снимљених дискова у јединице војске и у руске амбасаде у иностранству. Пројекат је коштао око 100.000 долара, које је уплатио холдинг „Стројиндустрија“. Буџет садашње кампање још увек није утврђен.

         У данашњем облику државна химна Русије постоји од 2000. Године.

         Пре тога, од 1990. је као химна извођена мелодија Михаила Глинке „Буди славна“ („Патриотска песма“), коју је он написао 1833. године, а савремени звук добила је у аранжману Михаила Багриновског.

         Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари