И Руси и Кинези одлично знају да је слабо место америчке војне моћи – у космосу

НОВИ „РАТОВИ ЗВЕЗДА” – РУСКИ СТРУЧЊАЦИ О „КОСМИЧКИМ МОГУЋНОСТИМА” САД, РУСИЈЕ И КИНЕ

  • Војни историчар и директор Музеја противваздушне одбране Јуриј КНУТОВ: „Када се појавио први амерички шатл –за основу је узет наш пројекат. Затим је уследила тутехнологија Бурана. Ту су нас Американци преварили. Шатл пада до висине од 80 км, појављује се над Москвом, имитира пад атомске бомбе на Кремљ и враћа се поново у свемир. Овај маневар су Американци остварили само делимично. Они су били у стању да нас дезинформишу, а ми смо се онда тиме озбиљно бавили
  • КНУТОВ: Кинези озбиљно заостају. Они су својевремено много копирали од нас, нешто су узели од Енглеза. За сада је Кина по овом питању направила тек први корак. Озбиљан развој имају само САД и Русија. Да није било 90-их година, Русија би престигла Американце. Јељцин је једноставно узео и поклонио Американцима низ технологија. Ми смо били престали да на њима радимо, а Американци су све то развили, проширили и уз помоћ тога направили искорак. А ми сада то морамо да надокнадимо
  • Главни уредник листа Војно-индустријски курир Михаил ХОДАРЈОНОК: Неки тврде да амерички експериментални орбитални авион X37B годинама може остати у свемиру. О њему је много тајних информација, али ако буде опремљен барем малокалибарским митраљезом, онда тај брод-авион може бити коришћен као средство за уништавање кисмичких летелица и сателита. У бестежинским условима могућности коришћења таквог оружја драматично се повећавају, с обзиром да тамо не постоји отпор ваздуха, ватра може имати много већи домет
  • ХОДАРЈОНОК: Данас је немогуће поразити САД у војном сукобу, међутим, и тако моћан непријатељ има своје слабе тачке. Американци за две до три недеље могу сравнити, на ниво асфалта, сваког противника. Али, њихово најрањивије место је орбитална космичка група. Земља, способна да нападне ову слабу тачку, направиће Американцима велике проблеме. У САД су веома забринути због могућности таквог развоја догађаја. Пројекат X37B је највероватније усмерен за заштиту њихових космичких средстава

         НА САЈТУ америчког часописа The National Interest појавио се чланак који разматра питање вођења космичких ратова у блиској будућности и спремности САД за њих.

         Шеф америчке стратешке команде, адмирал Сесил Хејни је изјавио да његова земља мора да обрати више пажње на истраживање могућности потенцијалних противника и да САД морају више улагати у финансирање космичких програма и повећати своју укупну борбену готовост.

         RT је тим поводом затражила од руских војних стручњака да прокоментаришу могућности сукоба Русије, САД и Кине у свемиру.

         „Космичке снаге рачунају са најперспективнијим видовима оружја”, - указао је Јуриј Кнутов, војни историчар и директор Музеја противваздушне одбране у месту Зарја Балашихинског округа. По његовим речима, нагласак се ставља на то да се нанесе разоружавајући први удар:

         „Непријатељ на тај удар наравно одговара, а мали број његових преосталих ракета мора уништити противракетна одбрана. А кључни елемент противракетне одбране су - сателити”.

         На тај начин, наглашава Кнутов, борба у свемиру, односно заштита сателита и пробијање система противракетне одбране постају задатак број један.

         Михаил Ходарјонок, главни уредник листа „Војно-индустријски курир” слаже се са Кнутовом и додаје да у овом тренутку у друштву још увек „нема јасног разумевања  колико Русија зависи од свемира: од комуникација, до навигације. А та зависност је изузетно висока. Она сеже све до тога, да ће - ако систем глобалног позиционирања буде избачен из строја - пропасти и светски финансијски систем, светска трговина јер ће цела њихова логистика пући по шавовима”.

         Кнутов наглашава да је немогуће добити икакве званичне податке о актуелним свемирским пројектима Русије јер су топоверљиве информације. Међутим, он се спремно присетио совјетске ере и напредних пројаката из тог времена:

         „Када се појавио први амерички шатл –за основу је узет наш пројекат. Затим је уследила тутехнологија „Бурана”. Ту су нас Американци преварили. Шатл пада до висине од 80 км, појављује се над Москвом, имитира пад атомске бомбе на Кремљ и враћа се поново у свемир. Овај маневар су Американци остварили само делимично. Они су били у стању да нас дезинформишу, а ми смо се онда тиме озбиљно бавили. То јест, ако су њихови апарати то имитирали, онда су наши бродови били у стању то да спроведу. Данас САД имају свемирски брод за вишекратну употребу . Како говоре стручњаци, он се налази у свемиру скоро годину дана, а које задатке обавља, још увек је непознато – он је или шпијун, или носач ракета способан да у неком моменту „зарони” и нападне Москву или Пекинг”.

         Највероватије, Кнутов има у виду експериментални орбитални авион X37B.

         Ходарјонок је сигуран да ће Американци моћи да га користе за решавање најразличитијих борбених мисија:

         „Он годинама може остати у свемиру. У вези њега је много тајних информација, али ако он буде опремљен барем малокалибарским митраљезом, онда тај брод може бити коришћен као средство за уништавање кисмичких летелица и сателита. У бестежинским условима могућности коришћења таквог оружја драматично се повећавају, с обзиром да тамо не постоји отпор ваздуха, ватра може имати много већи домет. Плус, постоје велике могућности за маневрисања”.

         Кнутов је сигуран - ако Американци врше таква истраживања - да ни Русија неће седети скрштених руку. Он напомиње да се Американци фокусирају на скупе ствари “а како ми идемо путем одређене економичности, ми не покушавамо да копирамо потпуно исто офанзивно средство, већ покушавамо да смислимо нешто друго, али ништа лошије”.

         Овај експерт се поново враћа у дане Совјетског Савеза и указује да је Кина сада тестирала ласер на основу совјетских пројеката, чији задатак је онеспособљавање непријатељских сателита. У СССР-у је тај пројекат био назван „Тера-3”.

         „У то време технологија је била неефикасна, на удаљености од 100 километара ласерска тачка је била 1,25 м. То јест, ласерским снопом те величине ништа није могло бити уништено. Извршен је експеримент на једном америчком шатлу–он је био озрачен таквим ласером. Онеспособљена је била опрема, посада се осећала лоше. Американци су онда затвореним каналима уложили протест. Али, у сваком случају уверили су се да се уз помоћ таквих средстава може онеспособити сателит”, - дели своја сећања Кнутов.

         Међутим, упоређујући космичке могућности Русије, САД и Кине, експерт је сигуран да Кина озбиљно заостаје у том погледу: „Они су својевремено много копирали од нас, нешто су узели од Енглеза. За сада је Кина по овом питању направила тек први корак. Озбиљан развој имају само САД и Русија. Да није било 90-их година, Русија би престигла Американце. Јељцин је једноставно узео и поклонио Американцима низ технологија. Ми смо били престали да на њима радимо, а Американци су све то развили, проширили и уз помоћ тога направили искорак. А ми сада то морамо да надокнадимо”.

         Са њим се не слаже Михаил Ходарјонок који сматра да је само Кина конкуренција Америци у свемиру, а и она - само делимично. Кина је показала свету да може оборити сателите, уништавајући свој наводно покварени сателит.

         Русија у овом тренутку такво оружје не поседује: „Некад је, на пример,постојао систем А135 који је располагао ракетом дугог домета, способном да погоди циљ на висини од неколико стотина километара. Сада је остала само ракета кратког, атмосферског домета. То јест, од неколико десетина километара. Развој наравно постоји, али је то засад само развој. Оружја, као таквог, нема. Некакав уређај који ће летети у свемиру 600 дана и бити у стању да маневрише у орбити– ми не поседујемо. А Кинези имају способност да оборе сателите, и те способности даље надограђују”.

         По речима главног уредника „Војно-индустријског курира”, данас је немогуће поразити САД у војном сукобу, међутим, и тако моћан непријатељ има своје слабе тачке: „Американци за две до три недеље могу сравнити, на ниво асфалта, сваког противника. Али, њихово најрањивије место је орбитална космичка група”.

         Земља, способна да нападне ову слабу тачку, направиће Американцима велике проблеме.

         „У Сједињеним Државама су веома забринути због могућности таквог развоја догађаја, стога њихови војни званичници и покушавају да смисле и предузму неке кораке за побољшање заштите својих сателита. Дакле, пројекат X37B –је највероватније усмерен за заштиту њихових космичких средстава”, - закључује Ходарјонок.

         Што се тиче Русије, Кнутов тврди да је развој у току и да ће се његовим резултатима користити многе генерације:

         „Оно што испоручујемо нашој војсци, мора да буде у стању да се избори и са изазовима сутрашњице”.

         Као пример, он наводи систем С-400: „Овај систем је генерално суперјединствен. Он је у стању да решава проблеме, не само против-ваздушне већ и противракетне одбране. Американци немају ни близу нешто слично. И наш највећи плус је то што сва ова технологија није коплексна и скупа као америчка. А ефикасност није лошија, а понекад је чак и боља”, - додаје исти експерт.

         Да сумирамо, оба стручака са којима је RT разговарала изразила су забринутост због повећања темпа трке у наоружању у свемиру.

         Ходарјонок подсећа да сваки сукоб сила које располажу оружјем за масовно уништење, може довести до употребе нуклеарног оружја, тако да је могуће само нагађати ко ће кога и како победити.

         Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари