Американци и Саудијци обарају цену нафте, али су погрешно проценили руски карактер

ВЕРУЈУ ДА ЋЕ ПАД ЦЕНА ДОНЕТИ ПАД ЖИВОТНОГ СТАНДАРДА У РУСИЈИ, ПОТОМ И ПАД ПУТИНОВОГ РЕЈТИНГА

  • Амерички корак је више него рискантан.  Од пада цена нафте профитираће главни конкурент САД – Кина. Ако садашњи ниво цена на црно злато остане – економски раст Кине вероватно ће премашити десет одсто
  • Руси су спремни да за повратак руског Крима и одбрану суверенитета од једине светске суперсиле стегну каишеве и да још одлучније подрже човека који им није само вратио Крим, него и самопштовање и национални понос

         Пише: Александар РАЗУВАЈЕВ

         УТИЦАЈ санкција на руску економију показао се прилично слабим.

         Тај утицај је додатно ублажен заменом увозне робе, слабљењем рубље које је изазвао и одласком са тржишта Русије украјинских и европских компанија. Зато је Запад посегнуо за тешком артиљеријом, односно кренуо је у обарање цене нафте.

         Према информацијама које круже у пословним круговима, садашњи болни пад цена нафте последица је примарно завере политичког руководства САД и америчких нафтних компанија са краљевском династијом Саудијске Арабије.

         Показује се да је „љубав” Американаца према Русима баш јака.

         Међутим, тај корак је у суштини више него рискантан.

         Од пада цена нафте профитираће главни конкурент САД – Кина. Ако садашњи ниво цена на црно злато остане – економски раст Кине вероватно ће премашити десет одсто.

         Поред тога, светски финансијски систем постаће веома нестабилан. Одлука САД да оборе цене нафте направиће гигантску масу слободних долара који су се досад „вртили” на тржишту црног злата.

         Американци своје потезе вуку полазећи од сурових и апсолутно правичних економских резона. Другу логику осим економске они напросто не знају. По њиховом мишљењу неизбежна последица пада цена нафте биће снижавање животног стандарда у Русији, а то ће довести до пада Путиновог рејтинга.

         Аналитичари руских финансијских компанија сматрају да се инфлација у Русији може приближити десет одсто, међутим, из економске теорије је добро познато да је инфлација – порез на сиротињу. Али, за најсиромашније она – да би то била – мора достићи 25-30 одсто.

         Реално, Американци немају баш много шанси на успех.

         Они у свему суде према себи, па су и овога пута све ставили на погрешну карту.

         Руси су спремни да за повратак руског Крима и одбрану суверенитета од једине светске суперсиле стегну каишеве и да још одлучније подрже човека који им није само вратио Крим, него и самопштовање и национални понос.

         Руски карактер се разликује од америчког. То не треба губити из вида.    

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари