Храмчихин: Русија има конкурентску предност - још је у стању да води праве ратове

ДА ЛИ ЋЕ ПАКИСТАНСКО-ИНДИЈСКЕ ВАЗДУШНЕ БИТКЕ БИТИ ПОСЛЕДЊЕ У ИСТОРИЈИ?

* Морамо у Украјини остварити тако несумњиву војну победу да је никакве информационе технологије не могу представити као пораз

* Сасвим је могуће да ћемо морати да победимо не само Украјину, већ и европску „коалицију вољних“. Они су озбиљно уверени да Русија не зна како да се бори, а да они знају. У ствари, било би веома добро када би нам Европљани дали прилику да их практично разуверимо

* Током „кримске кампање“ 2014. године, појавила се смешна шала о Т-90 који стоји испод Ајфеловог торња, а његов командир тужно говори митраљезцу и возачу: „Али смо изгубили информациони рат.“ Постоји шанса да та шала постане пророчка.

________________________________________________________________

            Аутор: Александар ХРАМЧИХИН

            ИЗГЛЕДА да ће индијско-пакистанске ваздушне битке које су се одиграле месец дана пре иранско-израелског надреалног 12-дневног рата, бити последње у историји.

            Зато су постале могуће представе попут размене удара између САД и Ирана, о којима су обе стране једна другу унапред упозоравале како не би никога убиле или озбиљно оштетиле било шта.

            Могуће је да је то и разлог зашто Иранци нису ни покушали да укључе ПВО-системе С-300 током америчког напада.

            Све у свему, сада се ратови брзо завршавају без постизања икаквих циљева. И, што је чак и логично, све зараћене стране себе проглашавају победницима.

            Прво су се Индија и Пакистан међусобно победили, а потом и Иран, Израел и САД.

            Овај тренд је почео да се манифестује давно.

            У савременом постмодерном свету важније је прогласити себе победником него реално победити. Сада ће овај принцип бити формализован у нови концепт ратовања, што је постало јасно из недавне студије најпознатијег америчког тинк-тенка — Rand Corporation.

            Та анализа се појавила пре иранско-израелског рата и тицала се искључиво Украјине. У њој је са похвалном искреношћу наведено да напади дроновима на Русију и терористички напади у њеним различитим регионима треба да буду перманентни. Али то, међутим, није главна ствар.

            Главни циљ Запада треба би да буде формирање информационе слике у којој је он победио рукама Украјине, а Русија изгубила.

            Rand Corporation не крије: фундаментално је важно да ту слику безусловно прихвати цео свет, укључујући и Русију.

            Пораз СССР од Запада у информационом рату одиграо је веома велику улогу у његовом колапсу. Сада је тај фактор доведен до апсолута. То је и логично: у протеклих 35 година, информационо-пропагандне технологије су направиле огроман корак напред, а жеља за директном борбом, значајно је смањена у свету уопште и на Западу посебно.

            Срећом, Запад још увек веома слабо разуме руски менталитет и подједнако слабо разуме стварну ситуацију у данашњој Русији, па „преобликовање“ наше свести тешко иде.

            Веома је важно схватити да имамо конкурентску предност: још увек нисмо изгубили способност да водимо праве ратове. Украјинци такође, што није изненађујуће: они су ми, само „преобликовани“.

            Стога, ни у ком случају не смемо дозволити да будемо „преобликовани“, а морамо остварити тако несумњиву војну победу да је никакве информационе технологије не могу представити као пораз.

            Сасвим је могуће да ћемо морати да победимо не само Украјину, већ и европску „коалицију вољних“.

            Они су озбиљно уверени да Русија не зна како да се бори, а да они знају. У ствари, било би веома добро када би нам Европљани дали прилику да их практично разуверимо.

            Током „кримске кампање“ 2014. године, појавила се смешна шала о Т-90 који стоји испод Ајфеловог торња, а његов командир тужно говори митраљезцу и возачу: „Али смо изгубили информациони рат.“

             Постоји шанса да та шала постане пророчка.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари