Трамп одједном укинуо 78 Бајденових декрета - и онај којим је Џо укинуо његове декрете
КАНАДСКИ И МЕКСИЧКИ ИЗВОЗНИЦИ У САД ОД 1. ФЕБРУАРА МОРАЋЕ ДА ПЛАЋАЈУ ТРАМП-ЦАРИНЕ ОД 20 ОДСТО
* Пошто се већ уселио у Овални кабинет, Трамп је амнестирао оне које је дубока држава држала као таоце. Он „таоцима“ назива све ухапшене у због „побуне“ од 6. јануара 2021-ве. А помиловао је 1.500 оптужених, док је шесторици смањио казне. Истовремено је трансгендере (барем у америчкој војсци) ставио ван закона
* Изјавио је и да је Зеленски спреман да направи „дил са Русијом“. Тиме је показао да Вашингтон говори и одлучује уместо Зеленског, фактички - да поводом Украјине неће бити треће стране. Да то неће бити ни Кијев, ни НАТО, ни Европска унија. Да постоје само Москва и Вашингтон
* Ово је Трампов тренутак у Вашингтону. Непријатељи су поражени. Победник кује племенити метал златног доба не напуштајући касу, где је, једног мразног вашингтонског поподнева, уновчена његова лична меница за наредне четири године
________________________________________________________
Аутор: Валентин БОГДАНОВ
ЗЛАТНО доба Америке, како Доналд Трамп нескромно, али искрено назива своје друго председништво, 47-ми шеф Беле куће почиње проклињањем мрачног Бајденовог средњег века. Са његовим ломачама либералне инквизиције, ловом на вештице-дисиденте, цензуром и самовољом „дубоке државе“.
Све је то предато забораву помоћу Трамповог фломастера и потписа. Одједном је укинуто 78 Бајденових декрета. Укључујући и онај којим је његов претходник укинуо Трампове уредбе.
Пошто се већ уселио у Овални кабинет, Трамп је амнестирао оне које је дубока држава држала као таоце.
Он „таоцима“ назива све ухапшене у због „побуне“ од 6. јануара 2021-веа. А помиловано је 1.500 оптужених, док је шесторици смањио казне. Истовремено је трансгендере (барем у америчкој војсци) ставио ван закона.
Сада у Америци поново званично постоје само два пола – женски и мушки.
Генерално, револуција здравог смисла (то је још једна дефиниција онога што долази од америчког вође) напредује скоковито.
Да не би морао да два пута устаје (тачније, седне), нови амерички председник повлачи САД из Париског споразума о климатским променама и из Светске здравствене организације, а нарко-картелима је дао статус терористичких организација.
Још је Канади и Мексику увео од 1. фебруара царине од 20 одсто. Због инвазије илегалних имиграната због којих је прогласио ванредно стање на јужној граници и увео ограничења за давање америчког држављанства по рођењу.
Трамп проглашава одбрану Сједињених Држава главним приоритетом своје спољне политике.
Новинару из Бразила, који је питао о перспективи односа САД са земљама Латинске Америке, буквално је рекао:
„Ми смо њима много више потребни него што су нама потребне оне. Ми смо свима потребни“.
Ово се односи и на потчињене савезнике САД у НАТО-у, који ће сада морати да троше 5% свог БДП-а на одбрану.
Изневши им главну замерку да је Америка потрошила 200 милијарди долара више на подршку режиму у Кијеву него друге земље алијансе, Трамп је први пут поменуо Украјину.
Током инаугурационог говора о њој није било ни речи. Исто важи и за Русију. Али, овде постоји важна нијанса.
За Русију је Трампово непомињање добро, а за Зеленског је лоше. Зато што Зеленски жели да му САД помажу и под новом владом у Вашингтону, а Русија само жели да јој се не мешају.
Трамп је апсолутно рационалан у схватању да ће тајминг решавања сукоба у Украјини зависити од његовог разговора са Владимиром Путином и њихових даљих контаката.
Realpolitik је такође његова изјава да је Зеленски спреман да направи „дил са Русијом“.
Не ради се о Зеленском, већ о томе да Трамп већ мирно говори уместо њега, признајући да поводом Украјине неће бити треће стране. Да то неће бити ни Кијев, ни НАТО, ни Европска унија. Да постоје само Москва и Вашингтон.
На новом државном секретару САД (Марку Рубију) биће да спроведе овај променљиви курс.
Рубио је, са 99 гласова за и 0 против у Сенату, постао први потврђени члан нове Трампове администрације. Ни на осталњ се неће дуго чекати.
Ово је Трампов тренутак у Вашингтону. Непријатељи су поражени. Победник кује племенити метал златног доба не напуштајући касу, где је, једног мразног вашингтонског поподнева, уновчена његова лична меница за наредне четири године.