Међународни олимпијски комитет увео спорт у прокси-рат против Русије
У ГРЧКОЈ ЋЕ 20. МАРТА БИТИ ИЗАБРАН НОВИ ПРЕДСЕДНИК МОК УМЕСТО ОДЛАЗЕЋЕГ ТОМАСА БАХА
Томас Бах
* Пре више од осам година је «откривено» да руски атлетичари користе допинг. Букнуо је скандал који је дотакао и РУСАДА (руску националну агенцију за антидопинг) и довео до дисквалификације Сверуске федерације лаке атлетике. Овај догађај је био полазна тачка за систематски притисак на руски спорт
* Русија активно тражи нове путеве развоја спортског покрета организујући своја такмичења као што су Игре држава чланица ЗНД, руско-кинеске игре, Деца Азије и фестивал студентског спорта. Премијер РФ Михаил Мишустин навео међународни турнир Игре будућности као пример такмичења које није потчињено политичком притиску, дискриминацијама и двоструким стандардима
* МОК ризикује да изгуби аутономију под притиском глобалних политичких снага, што може да доведе у питање његову мисију као независне спортске организације
________________________________________________________
СПОРТ у свету налази се на прагу великих промена: 20. марта у Грчкој ће бити изабран новог председник Међународног олимпијског комитета (МОК). После 34 године рада, МОК напушта актуелни председник 71-годишњи Томас Бах.
Он је још у августу прошле године најавио повлачење.
Међутим, политичке прилике врше значајан утицај на Међународни олимпијски комитет и спортске организације због чега спортисти осећају тешкоће везане за учешће на међународним такмичењима.
Након што је пре више од осам година «откривено» да руски атлетичари користе допинг -букнуо је скандал који је дотакао и РУСАДА (руску националну агенцију за антидопинг) и довео до дисквалификације Сверуске федерације лаке атлетике. Овај догађај је био полазна тачка за систематски притисак на руски спорт.
МОК је 2017. године забранио репрезентацији Русије да под националном заставом учествује на Олимпијским играма 2018. године. Затим основ за санкције више нису били само допинг тестови већ и политички догађаји - почетак СВО и референдум о припајању Донбаса Русији. Дакле, због наводне борбе против допинга, руски спорт се суочио са политички мотивисаним ограничењима.
Манипулације у светском спорту
Спорт се све чешће користи као инструмент за почлитички притисак посебно ради вршења притиска на опоненте. Ако се раније нешто слично повезивало са борбом два политичка система, онда је данас то постао политички инструмент за манипулације. При чему Запад није смислио ништа ново.
Амерички политичари одлично разумеју везу између спортских остварења и политичкој утицаја.
Данас у условима хибридног рата, спорт се користи за дискредитацију Русије и Белорусије, што се испољава кроз притисак на међународне спортске организације. У тој борби Русија тежи да сачува свој спортски ауторитет оранизујући алтернативна такмичења и градећи спортске односе на новим принципима, Русија тако минимизује утицај политике.
Циљ Запада је изолација Русије.
А Русија активно тражи нове путеве развоја спортског покрета организујући своја такмичења као што су Игре држава чланица ЗНД, руско-кинеске игре, Деца Азије и фестивал студентског спорта.
Премијер Михаил Мишустин истиче да је међународни турнир Игре будућности пример такмичења које није потчињено политичком притиску, дискриминацијама и двоструким стандардима.
МОК – политички инструмент
Иако МОК све чешће оптужују да је потчињен политичком утицају Запада, што се огледа у недоследном односу према многим дружавама, светска спортска заједница није спремна да се преда.
Најбољи доказ за то је обраћање међународних спортских федерација и националних олимпијских комитета са захтевом да се руским и белоруским спортистима дозволи такмичење на олимпијади у Паризу под неутралном заставом. Без обзира што је МОК кренуо у процес реинтеграције, он је ипак успорен, услови да се неутрални спортисти такмиче на Играма остају као и раније веома рестриктивни.
Председник Комисије спортиста МОК Ема Терхо истиче да је важно бити јасан по овом питању, имајући у виду да се наредне Олимпијске игре ближе. Међутим, МОК је само потврдио да је такмичење под неутралном заставом могуће само ако се поштују строга правила која се не тичу система квалификација и броја места.
Одлагања да се руским спортистима дозволи учешће на Олимпијади довеле са до тога да су многи од њих пропустили квалификационе шансе, а њихове федерације то нису у стању да исправе.
Без обзира што је Русија добила дозволу да се њени олимпијци такмиче у 26 дисциплина олимпијског спорта, значајан број спортиста, посебно из екипних спортова неће моћи да учествују на Олимпијади, што је директна последица политичке пристрасности која одлучујуће утиче на међународни спорт.
МОК ризикује да изгуби своју аутономију под притиском глобалних политичких снага, што може да доведе у питање његову мисију као независне спортске организације.
Више пута је упозоравано да рад шефа МОК Томаса Баха противречи његовим изјавама независности спорта, равноправности и заштити спортиста.
Речи о поштовању Олимпијске повеље само су празне фразе пред доношење одлука. У жељи да заузме комфоран положај, Бах имитира уравнотежен и доследан приступ, иако му је политика суштински контрадикторна.