Киргиски пуковник: НАТО не може да замени Русију у бившим републикама СССР

НИЈЕ СЛУЧАЈНО ШТО ЈЕ БАШ РУСИЈА ЈЕ СПАСИЛА КАЗАХСТАН ОД ОБОЈЕНЕ РЕВОЛУЦИЈЕ

Вежба снага ОДКБ на граници

Таџикистана и Авганистана

* Ветеран специјалних служби Киргизије Дурлан ДОСАЛИЈЕВ: «Сви људи са високим војним образовањем, сви са такичким и стратешким мишљењем, уверени су да је ОДКБ важан за наш регион. Борбени потенцијал држава Централне Азије [Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Узбекистан и Туркменистан] данас значајно заостаје за нивоом из совјетског периода. Зато су нам потребни и ОДКБ и Русија. Јер, ко је главни у ОДКБ? Оружане снаге РФ...

* Русија је у Специјалној војној операцији у Украјини акумулирала искуство савременог ратовања. Поседује све што чини сложени механизам за вођење рата у савременим условима. Оружане снаге Руске Федерације имају велико знање у овој области. А Русија то знање дели са својим партнерима из ОДКБ-а

* «Ситуација у Авганистану несумњиво ескалира. У тој држави – наглашава Досалијев -  приметно се концентришу торористи ИСИС, Исламске државе Узбекистана, као и покрета Источног Туркестана и ујгурских сепаратистичких организација. Сви они се баве врбовањем у редове терориста. Због тога је претња реална и значајна“

______________________________________________________________

           НА таџикистанско-авганистанској граници започети су заједнички антитерористички маневри Русије и Таџикистана.

           Одржавају док се главнина снага руске армије налази у Украјини. И у таквим околностима Москва има довољно ресурса да обезбеди своје јужне границе али и помогне савезницима из ОДКБ-а.

           Ветеран специјалних служби, пуковник и експерт за питања безбедости из Киргизије Дурлан Досалијев, уверен је да НАТО не може да замени Русију у бившим републикама СССР и азијском региону.

           Председник Русије Владимир Путин посетио је у новембру прошле године Казахстан где је присуствовао самиту Организације договора о колективној безбедности. Он је у Астани дао много изјава које се тичу учешћа Москве у раду ОДКБ.

           Недвосмислено је рекао да Русија поседује довољне резерве да пружи помоћ својим савезицима из те Организације уколико то буде неопходно. Без обзира на нападе америчких ракета АTACMS по Русији, и у условима кад савезници нису у стању да јој помогну, Москва и поред свега може да пружи подршку другим члановима ОДКБ. А Досалијев наглашава:

           «Не само ја, сви људи са високим војним образовањем, као и они који имају искуство рада у безбедносним службама и струкурама, сви који имају такичко, оперативно и стратешко мишљење, уверени су да је ОДКБ важан у безбедносном смислу за наш регион. Један наш ветеран чак тврди да бисмо без ОДКБ били као без воде – ни тамо, ни овамо. Борбени потенцијал држава Централне Азије [термин Централна Азија односи се на бивше совјетске републике као што су Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Узбекистан и Туркменистан] данас значајно заостаје за нивоом из совјетског периода. Ово треба поштено и отворено рећи. Ни оружане снаге, ни пограничне јединице немају ниво који је био карактеристичан за совјетски период.

           - Ко је основни партнер у ОДКБ? То су Оружане снаге РФ. Важно је истаћи да укупна борбена моћ Оружаних снага Русије значајне премашује укупну војну моћ свих оружаних снага бивших совјетских република у азијском региону. Због тога сви разборити људи – војници, војно-политички делатници, као и шефови ових држава – свесни су да ОДКБ, у коме Русија безусловно игра и играће водећу улогу, јесте основни инструмент за осигурање стабилности и безбедности целокупног региона».

           У контексту СВО у Украјини, овај експерт истиче да се тамо ратује против НАТО, о чему је већ отворено говорио амерички председник Доналд Трамп. У последње време експерти често указују да руска војска има предност на пољу боја као и технолошку супериорност.  

           «Раније се говорило о тактичкој супериорности на ратном попришту, иако сад све више независних експерата признаје да руска армија има и све већу технолошку супериорност. То се тиче свих аспеката: система наоружања, артиљерије, авијације, ПВО, ракетних снага, чак и дронова. У прсву су западни експерти када признају да је Русија у стању да произведе огромну количину муниције, ракета, граната и других потрошних материјала. Имам у виду и недавни извештај британског Уједињеног краљевског института за изучавање питања безбедности и одбране (RUSI), у ком се каже да је Русија успела да претекне европске државе НАТО по производњи наоружања и ратне технике – додаје Досалијев.

           Несумњиво да је рат лоша ствар. Али, током рата војска акумулира потребно ратно искуство и вештине. Код Русије се то посебно примећује код беспилотних летелица. Руске ОС су прешле значајан еволутивни пут у њиховом развоју.

           «Ако погледамо академске расправе, онда примећујемо да је за само пет година дошло до кардиналних промена у коришћењу беспилотних летелица у свету. Што се тиче ОДКБ, у овом тренутку та организација представља не само војну структуру која гарантује мир у региону. ОДКБ је првенствено јединствени савез у коме оружане снаге његових чланица могу добити непроцењиво искуство у вођењу ратних дејстава у саверменим условима. Овакво искуство не може се обезбедити нигде другде осим у ОДКБ пошто су га руске Оружане снаге довољно акумулирале у Украјини. Поред употребе нових врста наоружања, значајне промене су се десиле у тактици вођења борбе и приступима употребе специјалних јединица.

           - Све ово чини сложен механизам за вођење рата у савременим условима. Оружане снаге Руске Федерације имају велико знање у овој области. А Русија то знање дели са својим партнерима из ОДКБ-а како би они сами могли да користе најнапредније приступе за добробит својих народа» - сматра експерт.

           Није тешко приметити повећани интерес Запада према Централној Азији. Недавни самит «ЕУ-Централна Азија» показао је то у пуној мери, обзиром да у таквом формату европске дипломате сарађују са регионом први пут. НАТО такође не заостаје - генерални секретар Марк Руте већ је рекао да НАТО жели да уђе у ову зону која је ван његове зоне интереса.

           ЅУ Русији овакве изјаве доживљавају као покушај да се њени савезници увуку у геополитички пројекат против Москве. Под изговором да је то због „авганистанске претње“.

           У извесном смислу аргументација о Авганистану је оправдана, али се ситуација тамо погоршала након наглог повлачења америчких трупа и контингената НАТО-а.

           Очигледни неуспех у Авганистану, који је кључно безбедносно питање за Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Узбекистан и Туркменистан, доводи у питање способност НАТО-а да обезбеди безбедност у региону.

           «Ситуација у Авганистану несумњиво ескалира. У тој држави приметно је мноштво разних покрета који не доприносе очувању стабилности. Пограничне територије које се граниче са Таџикистаном, Узбекистаном и Туркмистаном формирају услове да се код нас концентришу торористи разних међународних организација као што су ИСИС, Исламска држава Узбекистана, као и представници покрета Источног Туркестана и ујгурских сепаратистичких организација. Сви они се баве – указује Досалијев - врбовањем грађана из овог региона у редове терориста. Због тога је претња реална и значајна. Ово је заједнички став безбедносних стуктура држава чланица ОДКБ. Претња постоји и добро описана, стално се прати и предузимају се мере за њену неутрализацију. ОДКБ се доживљава као главни инструмент за обезбеђење мира у региону и борбе против ратних претњи које долазе са територије Авганистана. Друге алтернативе у датој ситуацији готово да не постоје».  

           ОДКБ је већ предлагала сарадњу НАТО државама у борби против терористичке претње, а НАТО је зближавање по овом питању једоставно игнорисао.

           Москва је прецизирала да су понуде у име ОДКБ-а НАТО упућене на регуларној основи, али одговор није уследио.

           Поред заједничке борбе са међународним тероризмом и нарко-трговином, ОДКБ је предложио сарадњу у обнови стаблилности у Авганистану. Остале могућности за сарадњу одбијају се не само из кулиса, НАТО јавно говори да је ширење блока у Азијско-пацифички регион неопходан јер се ОДКБ не сналази са својим задацима и да су само НАТО могућности довољне за обезбеђење унутрашње и спољне стабилности централноазјског региона.

           «НАТО није у стању да обезбедни стабилност региона. То се види на примеру вишегодишњег присуства коалиционих снага под командом САД у Авганистану. Шта су постигли? Ништа. Они су отишли из земље и тамо оставили огромне количине ратне технике, наоружања и муниције. чак ни себе нису могли да заштите на потребан начин. Како онда могу да гарантују безбедност читавом тако огромном региону?

           Након што су пале њујоршке куле близанци и када је објављен «крсташки поход против тероризма», Американци и НАТО отворили су војне базе у многим државама Централне Азије. Без обзира на разгранату војну инфраструктуру, огроман број касарни, јединица, ангажованог наоружања и борбеног потенцијала, западна коалиција је претрпела крах. То је јасан пример како се не треба ослањати на снаге НАТО» – оцењује Досалијев.

           А видети како функционише ОДКБ не треба ићи далеко. Када Казахстан није могао својим снагама да заустави обојену револуцију 2022. године, власти су се обратиле за помоћ ОДКБ-у.

           Управо његова улога и снага биле су одлучујуће у спречавању државног удара који је био праћен погромима, пљачком и отимањем оружја.             

           Досалијев истиче да је ове године Киригизија председавајућа у ОДКБ.

           Њено руководство, а посебно њен председник, ту улогу су доживели као велику одговорност. У оквиру председавања ОДКБ-ом био је израђен детаљан план догађаја који су укључили заједничке маневре и бојева гађања.

           Досалијев сматра да бивше републике СССР у азијском региону демонстрирају високу одговорност без обзира на покушаје руководства неких западних држава да примене у региону принцип «завади па владај»

            „Безбедност је постала та област која обједињује народе“ – подвлачи Досалијев.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари