Иде ли Америка ка томе да Тексас или Флорида хапсе Бајдена као што је Њујорк Трампа?

СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ СУ ДОБИЛЕ СВОЈ ПИНОЧЕИЗАМ – ДИКАТАТУРУ КАКВУ НАМЕЋУ ЗАВИСНИМ ЗЕМЉАМА

* Није случајно што је Рон ДеСантис, гувернер Флориде, упозорио да неће дозволити да Трамп буде изручен држави Њујорк ако то затражи њен тужилац. То је  својеврсна „побуна на броду“. По законима САД, сваки гувернер је дужан да дозволи изручење осумњиченог другој држави ако су документи за њега у реду. А, поводом Трампа се испоставља да се држава Флорида понаша као независна држава и одбија да изручи свог држављанина држави Њујорк

* Председници САД су могли да ураде много лоших ствари, али њихови наследници никада нису покретали кривичне поступке против њих. Тако је било и са Ричардом Никсоном и са Билом Клинтоном, иако су против овог последњег постојали сви докази. И на хаљини Монике Левински. Сада је тај табу уништен

* Шта у садашњим околностима спречава тужиоце републиканских држава, или чак малих градова, да подигну оптужнице против Џоа Бајдена и његовог сина Хантера, против Ненси Пелоси, Клинтонових и Обаме, или целе Демократске партије?

* „Шта год произашло из оптужби против Трампа, то је у сваком случају америчка трагедија“, оценио је чисто демократски The Atlantic. „Зар ово (оптуживање Трампа) неће распарчати земљу?“ – забринут је ништа мање демократски The New York Times

  _____________________________________________________     

          Аутор: Викторија НИКИФОРОВА, РИА Новости

          У ЊУЈОРКУ и Вашингтону је цела полиција била дигнута на ноге и изведена на улице.

          Снаге безбедности су градиле барикаде. Каравани аутомобила сливали су се из целе земље у Њујорк.

          Возачи су трубили, њихови сапутници су махали америчким заставама. Људи успут су им отпоздрављали, држећи транспаренте „Учинимо Америку поново великом“.

          Тако су присталице Доналда Трампа изражавале подршку свом лидеру.

          Његово хапшење коначно је поделило Америку. Грађанска конфронтација у САД прети да се развије у прави „велики badabum”.

          Идеја демократског естаблишмента – коме ударнички служи тужилац Менхетна – била је да Трампа што више понизи, да га уништи у очима бирача. Све је било усмерено на то.

          И организовано са тим циљем, укључујући и ангажман порно-глумице Сторми Данијелс.

          Кривична пријава проти Трампа је прва кривична пријава против једног америчког председника.

          Догодило се и прво хапшење председника САСД, ако се изузме анегдотско хапшење Улиса Гранта због пребрзе вожње са коњском запрегом.

          Трампово формално хапшење - са проласком испред камера у пратњи полицајаца – имало је за циљ да обичном Американцу, који поштује закон, сугерише: ово није тек хорор, већ хорор-хорор-хорор.

          Лидери Демократске партије надали су се да ће Трампа заувек осрамотити у очима бирача. Да ће богобојазне старице из Мисисипија и слабо образовани сељаци из Тексаса са ужасом одбити да гласају за „преступника“ и да ће своје симпатије везати за Рона ДеСантиса, „системског републиканца“ који је очито спреман да сарађује са „дубоком државом“.

          Четвртог априла је постало јасно да је тај план пропао.

          Огромна већина Трампових присталица види да су све кривичне оптужбе против њега — укључујући и оне за које се спремају савезни тужиоци и држава Џорџија— чисто политичке.

          Да демократе једноставно настоје да нокаутирају најјачег републиканског кандидата за председника државе и да га искључе из изборне трке, користећи методе карактеристичне за земље трећег света.

          Трамп је, као искусан шоумен, своје хапшење претворио у узбудљив спектакл. Није се „забарикадирао“ на Флориди, иако је њен гувернер - поменути Рон ДеСантис - обећао да га неће изручити на захтев њујоршког тужилаштва.

          Суштина свих Трампових говора у последње време је иста: нису дошли по мене, дошли су по тебе.

          Његово кривично гоњење је заиста сигнал свим Американцима-дисидентима, укључујући Рона ДеСантиса, другог по популарности републиканца после Трампа.

          Ко се макар мало помери, не желећи да игра по правилима дубоке државе, биће и ухапшен.

          Ово је заправо пиночеизам у свом свом сјају.

          Демократска партија покушава да у САД изгради управо ону диктатуру коју Вашингтон одавно намеће земљама зависним од Америке.

          Међутим, пола Сједињених Држава је спремно да се бори против тога.

          Није случајно што је ДеСантис, гувернер Флориде, упозорио да неће дозволити да Трамп буде изручен држави Њујорк ако то затражи њен тужилац.

          Мало пажње је поклоњено овој изјави, аа она - својеврсна „побуна на броду“.

          По законима САД, сваки гувернер је дужан да дозволи изручење осумњиченог другој држави ако су документи за њега у реду. А, поводом Трампа се испоставља да се држава Флорида понаша као независна држава и одбија да изручи свог држављанина држави Њујорк.

          Управо због тога су се председници у Америци трудили да не дирају једни друге: њихов статус је био једна од главних државних спона.

          Председници САД су могли да ураде много лоших ствари, али њихови наследници никада нису покретали кривичне поступке против њих. Тако је било и са Ричардом Никсоном и са Билом Клинтоном, иако су против овог последњег постојали сви докази.

          И на хаљини Монике Левински.

          Сада је тај табу уништен.

          Шта у садашњим околностима спречава тужиоце републиканских држава, или чак малих градова, да подигну оптужнице против Џоа Бајдена и његовог сина Хантера, против Ненси Пелоси, Клинтонових и Обаме, или целе Демократске партије?

          Сада постаје сасвим могуће да тексашки тужилац тражи изручење Бајдена из Вашингтона због издаје државе необезбеђивањем неповредивости границе САД према Мексику. Па да тај захтев у Вашингтону буде одбијен...

          Колапс правосудног система САД је, у ствари, раздвајање некада сједињених америчких држава. А идеално `леже` на међусобну мржњу „црвених” и „плавих” плавих држава и ствара услове за масовну грађанску конфронтацију.

          Најпроницљивији амерички аналитичари (који заступају интересе обе стране) већ упозоравају да је идеја демократа да угурају Трампа у затворски кавез изазвала праву уставну кризу. Јер грађани, кад виде да је правда у њиховој земљи срушена, обично сами почну да деле правду.

          У САД резултат могу бити немири, побуне и неизбежни слом државе.

          „Шта год произашло из оптужби против Трампа, то је у сваком случају америчка трагедија“, оценио је чисто демократски The Atlantic.

          „Зар ово (оптуживање Трампа) неће распарчати земљу?“ – забринут је ништа мање демократски The New York Times.

           Питање је реторичко, одговор је - очигледан.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари