Научници упозорили: што мање шећера, што даље од шећера
„СКРИВЕНИ ШЕЋЕР” САДРЖЕ КЕЧАПИ, ХОТ-ДОГ, ХАМБУРГЕРИ, МАСЛАЦ ОД КИКИРИКИЈА, ПОМФРИТ, УМАЦИ ЗА ТЕСТЕНИНУ, МАЈОНЕЗ, РАЗНИ УМАЦИ ЗА САЛАТЕ
- Оптужен за несаницу, вртоглавице, алергије, манична депресија, кардиоваскуларне болести, хипогликемију, губитак косе, иритацију коже, кварење зуба, гојазност, дијебетес типа 2, карцином дебелог црева и гуштераче
- Нагло уклањање рафинисаног шећера из исхране може довести до симптома као што су умор, депресија, главобоље и болови у удовима, па је најбоље избацити га из исхране постепено
ШЕЋЕР је постао незаобилазан у људској исхрани, али има и своју тамну страну.
Стручњаци тврде да нас шећер трује, а да нисмо ни свесни у којој количини га конзумирамо.
Ево сипска негативних утицаја шећера на организам:
1. Рафинисани шећер везан је за појаву низа болести, као што су несаница, вртоглавица, алергије, манична депресија, кардиоваскуларне болести, хипогликемија, губитак косе, иритација коже, кварење зуба, гојазност, дијебетес типа 2, карцином дебелог црева и гуштераче.
Шећер може да негативно утиче на промене расположења, промене личности, појаву раздражљивости, астму, артритис, болести срца, повишени холестерол и ендокрине проблеме.
2. Шећер изазива зависност јер отпушта супстанцу налик опијату која активира део мозга задужен за осећај награђивања и уживања.
3. Једна лименка сока просечно садржи 40 грама шећера, а највећи извори рафинисаног шећера нису слаткиши већ газирани сокови.
4. Конзумирање шећера расте просечно за један одсто годишње, што је већа брзина него повећање светске популације људи. Производња шећера расте брже од његове потрошње, што га чини све јефтинијим производом. У последњој деценији потрошња шећера повећала се за 23 одсто.
5. Конзумирање рафинисаног шећера организму одузима витамин Б. А мањак витамина Б узрокује симптоме као што су јако лупање срца, хроничан умор, параноја, анксиозност, несаница, проблем с концентрацијом, проблеми с варењем, осипи и поновна жеља за слатким.
6. Многе намирнице у свом саставу имају скривени шећер. Кечап, хот-дог, хамбургер, пецива за хамбургере, маслац од кикирикија, помфрит, умаци за тестенину, мајонез, разни умаци за салате и бројна обрађена храна садржи шећер, чак и ако укус те хране није сладак. Храна са ниским уделом масноћа често садржи шећер ради бољег укуса.
7. Рафинисани шећер нема хранљивих вредности, али зато има много калорија. Не садржи витамине, минерале, ензиме, масти и влакна, јер се све то изгуби током процеса обраде. Шећер троши и калијум и магнезијум у организму, који су кључни за здравље срца.
8. Успркос додатним калоријама, истраживања показују да животиње живе дуже ако су на обичној води него ако им се даје вода са шећером. Због тога научници кажу да је и ништа боље од шећера.
9. Како рафинисани шећер утиче на тело? Шећер ствара киселу средину у систему за варење, отапа витамине и минерале у телу, посебно калцијум неопходан за кости и зубе. Шећер слаби имуни систем и узрокује претерану производњу ензима за варење, што врло лоше утиче на гуштерачу.
Шећер слаби и функцију јетре, што може довести до повећаног крвног притиска, проблема с кожом и појаве акни. Рафинисани шећер отежава и проток крви, убрзава старење, доноси денталне проблеме, јача боре и истиче суву кожу.
Међутим, изненадно и нагло уклањање рафинисаног шећера из исхране може довести до симптома као што су умор, депресија, главобоље и болови у удовима, па је најбоље избацити га из исхране постепено.