Ако хоћете да смршате - смањујте ниво инсулина у крви
КАНАДСКИ НАУЧНИЦИ ТВРДЕ ДА НИВО ИНСУЛИНА У КРВИ
„ПРОГРАМИРА МАСНО ТКИВО“
НАУЧНИЦИ са Универзитета Британске Колумбије у Канади обавили су серију експеримената на мишевима и доказали да снижени ниво инсулина у крви код животиња репрограмира њихово масно ткиво: тако да њихов метабилизам постаје јачи и почиње да ради у „дечијем“ режиму.
Канађани су утврдили да високи ниво инсулина доводи до гојазности, док смањени ниво овог хормона у организму доводи до сагоревања масног ткива и троши његову резервну енергију без обзира од дијете, каже се у научном чланку објављеном у научном часопису Cell Press.
У организмима сисара постоје два типа масног ткива такозвано „бело“ и „тамно“. Тамно масно ткиво преовладава код деце. Оно има мрку нијансу због густе мреже капилара и веома се лако разбија и ослобађа калорије јер му је основна функција - да брзо даје топлотну енергију. Код одраслих преовладава бело масно ткиво у којем је прокрвљеност слабија па се тешко „разбија“.
Да би експеримент био чист, канадски научници су клонирали мишеве мењајући им само по један ген који је одговоран за производњу инсулина у организму. На тај начин су добили глодаре које се разликују само по нивоу тог природног хормона у крви.
Сви мишеви добијали исту храну са истим високим нивоом масноћа. Научници су пратили промену њихове тежине и стање јетре. Испоставило се да мишеви који су имали смањени ниво инсулина, без обзира на нормални апетит, нису добијали на тежини, док им је и јетра била мање оштећена таложењем масти.
Такође: да су мишеви са смањеним нивоом инсулина у крви сачували висок метаболизам карактеристичан за млади организам.
Аутори сматрају да ће ово откриће омогућити производњу лекова који блокирају сувишну производњу инсулина и да ће ти нови препарати одиграти важну улогу у борби са гојазношћу.
Засад таквих лекова - који би били проверени и безбедни - нема.