ДАЧИЋ: Платформа не иде у Скупштину, неће посланици имати последњу реч о КиМ

ПРЕМИЈЕР ТВРДИ ДА НЕМА СУКОБА У ВЛАДИ, НИТИ ИЗМЕЂУ ЊЕГА И ВУЧИЋА, И ВАПИ ДА СЕ НЕ РАСПИСУЈУ НОВИ ИЗБОРИ

  • Дачић је рекао да ће наредне недеље бити утврђени неки основни принципи о решењу за КиМ и да ће се о томе после расправљати у Скупштини, али да виђење Србије како решити проблем Косова неће бити предмет скупштинске одлуке јер „платформа није свето писмо већ текст о којем ће да се разговара”
  • Полазне основе те политике треба да буду: да Србија неће признати независност Косова, да је држава заинтересована за статус Срба у покрајини и да решавање питања Косова треба уско да буде везано са процесом европских интеграција
  • Премијер је рекао да Србија може и да одлучи да прекине процес европских интеграција али да сви морају да буду свесни последица евентуалне такве одлуке

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас да није у сукобу са председником Томиславом Николићем и првим потпредседником Владе Александром Вучићем и да земљи у овом тренутку не би одговарали нови избори јер постоји низ проблема који треба да се реше.

       У интервјуу за Прву телевизију, Дачић је рекао да се Србија налази у веома тешком раздобљу јер треба да реши проблем Косова и Метохије, економске и социјалне кризе и да обнови становништво због чега ни грађани не би позитивно оценили одржавање нових избора.

       Говорећи о односима са Николићем и Вучићем, Дачић је негирао медијске наводе да је на састанцима са њима говорио о томе да се наредне године одрже ванредни избори и додао да је искључиво било речи о томе како да се обаве задаци који земљу очекују у 2013. години.

       „Нови избори би дали другачије резултате неким партијама, али би можда донели бољи резултат и Социјалистичкој партији Србије и нашој коалицији. Ово није време за изборе него за политичку стабилност и јединство. Не треба да идемо на нове изборе, осим ако не дође до поремећаја у владајућој коалицији, али ја мислим да није такво стање”, рекао је Дачић.

       Коментаришући односе у коалицији, Дачић је рекао да ниједна одлука у Влади није донета прегласавањем, да се одржавају редовне консултације и да није било личних несугласица са Вучићем, нарочито ако се има у виду „предисторија њиховог односа”.

       Премијер је, такође, негирао да је било разговора о томе да борба против корупције не угрози појединце који су у садашњој власти и додао да не може ни бити речи на такав начин о тако важним друштвеним процесима.

       „Кад се отворе преговори са ЕУ, та два поглавља о борби против криминала и корупције биће прва о којима ће се преговарати. Резултати који се постижу су много бољи него што су били пре шест месеци. Да ли ће неко бити под ударом државних органа из ове власти, то није уопште тема о којој се разговара на такав начин”, рекао је он.

       Премијер је поновио да резолуција о Косову не постоји као коначни документ, већ да је то текст подложан променама, због чега се са њом и неће ићи у парламент.

       Дачић је оценио да није важно шта ће бити написано на папиру већ да је много важније да ли ће решење које предложи српска страна бити примењиво и одрживо, односно да ли ће моћи да се спроведе.

       „Овде постоји несхватање процеса који постоје... Ако желимо да решимо питање Косова, морамо са неким да разговарамо. Шта има да решавамо питање Косова или пишемо платформе ако у Уставу већ пише да је Косово део Србије?”, упитао је Дачић и рекао да не може да се живи од прокламација јер је народ на Косову у веома тешкој ситуацији и пита се како ће му држава Србија помоћи.

       Дачић је рекао да ће наредне недеље бити утврђени неки основни принципи о том питању и да ће се о томе после расправљати у Скупштини али да виђење Србије како решити проблем Косова неће бити предмет скупштинске одлуке јер „платформа није свето писмо већ текст о којем ће да се разговара”.

       „О томе је било речи са међународном заједницом, са нашим пријатељима и оним другима, са опозицијом и са Србима са Косова. Размотриће се сви ти предлози и сугестије и онда ће да се дефинише наше мишљење о томе како решити тај проблем”, рекао је Дачић и додао да о томе нема проблема између њега и Николића јер, како је рекао, председник нема амбицију да води политику Владе.

       Премијер је рекао да Србија може и да одлучи да прекине процес европских интеграција али да сви морају да буду свесни последица евентуалне такве одлуке, због чега је потребно да се дефинише реалистична политика према Косову која може да се реализује.

       Он је поновио да су полазне основе те политике да Србија неће признати независност Косова, да је држава заинтересована за статус Срба у покрајини и да решавање питања Косова треба уско да буде везано са процесом европских интеграција.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари