У NATO највеће поверење имају Пољаци, Холанђани и Немци, а најмање - Шпанци

САМО 40 ОДСТО НЕМАЦА БИЛО БИ ЗА ПРУЖАЊЕ ПОДРШКЕ ЗЕМЉИ АЛИЈАНСЕ У РАТУ ПРОТИВ РУСИЈЕ

  • Алијанса у Европи највећу подршку ужива међу конзервативцима, а у САД је снажније подржавају левица и либерали

        У КОНФЛИКТУ са Русијом само мањина Немаца подржала би одбрану земље партнера, показало је ново америчко истраживање.

        NATO у последње време пролази кроз тежак период. САД, најмоћнија чланица организације са новим лидером Доналдом Трампом оптужила је NATO да је застарео. Нови амерички председник наговестио је и да фаворизује тешње односе са Русијом.

        Ипак, правац се променио и Трамп више не мисли да је NATO застарео и тврди да је та организација „бедем међународног мира”, пише Еурактив Немачка.

        У међувремену се у Европи повећавају буџети за одбрану а улога NATO добија нови стратешки значај и на данашњем самиту у Бриселу Алијанса ће покушати да поврати стару славу.

        Нова студија Истраживачког центра Пју (Pew), која је обухватила грађане европских земаља, САД и Канаде, показала је да се „имиџ NATO поправља са обе стране Атлантика”.

        Највећу подршку NATO има у Пољској и Холандији где га одобрава по 79 одсто испитаника.

        Немачка је трећа по подршци а следе Канада, САД, Британија, Француска и Шпанија, показују резултати истраживања америчког тинк-тенка.

        Разлике у мишљењима између грађана Европе и САД уочавају се међутим када је реч о деловима политичког спектра који подржава NATO.

        Са европске стране Алантика, NATO највећу подршку ужива међу конзервативцима док Алијансу у САД снажније подржавају левица и либерали.

        У време када је у Европи улога војног елемента у безбедносној политици већа, аутори истраживања покушали су да утврде и колико је снажна солидарност у NATO.

        Резултати показују да је Немачка спремна да подржи војну интервенцију NATO мање од других земаља.

        Само 40 одсто испитаника подржало би пружање војне подршке партнеру у „озбиљном војном конфликту“ са Русијом.

        Међутим, у свих седам европских земаља обухваћених истраживањем и Канади постоји консенсус да би се у таквом сукобу требало ослонити на САД.

        Упркос контрадикторним сигналима од Трампове изборне победе наовамо, 65 одсто немачких испитаника верује да би америчка влада поштовала своје обавезе у хипотетичком рату са Русијом.

        Чак и у Шпанији, у којој је подршка NATO најмања, 70 одсто анкетираних верује да би Американци притекли у помоћ Алијанси.

        Данашњи самит NATO у Бриселу биће први на коме ће бити Трамп а први пут као чланица учествује и Црна Гора чији се формални пријем очекује почетком јуна.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари