Обама у Варшави као главне изазове за Запад означио - Исламску државу, Русију и Брегзит

ПОЧЕТКУ NATO-САМИТА ПРЕТХОДИЛО ЗАСЕДАЊЕ ЕКСПЕРТСКОГ ФОРУМА

Барак Обама у Варшави

  • Обама: Наставићемо да помажемо и даље Украјини, посебно у тренутку када та земља спроводи важне привредне и друштвене реформе. Желимо да наставимо наше санкције против Русије све док у потпуности не реализује све обавезе које јој следе из споразума из Минска
  • Јункер: „Преговоре ћемо водити пријатељски и резултат ће бити партнерски односи и то да ће Велика Британија остати наш моћни савезник у NATO
  • Столтенберг: „Све што радимо је дефанзивно, транспарентно, пропорционално и примерено претњи. NATO не тражи конфронтације. Не желимо нови хладни рат, хладни рат је историја и треба да остане историја. Наставићемо да тежимо конструктивном дијалогу са Русијом. Желимо да разјаснимо све неспоразуме и смањимо ризике војних инцидената који би могли да се отргну контроли“

        ПРЕДСЕДНИК Сједињених Држава Барак Обама оценио је данас у Варшави након разговора са највишим званичницима Европске уније да нису на месту бојазни и неизвесности због Брегзита јер је уверен да ће Велика Британија и ЕУ преговарати и сарађивати прагматично.

        „Након разговора са британским премијером Камероном и немачком канцеларком Меркел уверен сам да ће ЕУ и Велика Британија сарађивати конструктивно. Нико нема интереса да одуговлачи преговоре или да их води агресивно. То су тренутне тешкоће, али не можемо да заборавимо да евроинтеграција има сјајна достигнућа“, казао је Барак Обама на конференцији за новинаре након сусрета са председником Европског савета Доналдом Туском и шефом Европске комисије Жан-Клод Јункером.

        Амерички председник подсетио је да у Европи са толико разних нација и језика са толико различитих валута уједињених у једну, евро, нико не диже руку на суседа.

        „Таква достигнућа морају да остану очувана“, казао је Барак Обама и упозорио да САД и ЕУ спајају заједничке темељне вредности, привреде су повезане, безбедност недељива, те ЕУ остаје и даље најближи савезник САД и пријатељ са којим сарађују у целом свету.

        Обама је потврдио да ће САД наставити да помажу и даље Украјини посебно у тренутку када та земља спроводи важне привредне и друштвене реформе.

        „Желимо да наставимо наше санкције против Русије све док у потпуности не реализује све обавезе које јој следе из Споразума из Минска“, рекао је Обама.

        Председник САД истакао је да његова земља заједно са ЕУ одговара на глобалне изазове а да заједно могу да учине више за безбедност, размењују боље информације око терористичких претњи, заједно у наставку борбе против Исламске државе а САД ће помагати финансијски друштва која су се Исламске државе ослободила.

Туск: Ко год се окреће против Америке - наноси штету Европи

        ПРЕДСЕДНИК Европског савета Доналд Туск изјавио је да је Брегзит само инцидент а не почетак процеса.

        „Све чешће чујемо недемократске пароле, све је више евроскептичних. Али, ко год се окреће против Америке - наноси штету Европи. Ко год се обраћа против Европе штети Америци. Ко год оспорава темеље либералне демократије наноси штету и једној и другој“, казао је Туск.

Јункер: Са Британијом ћемо остати везани мноштвом интереса

        Шеф Европске комисије Јункер истакао је да су ЕУ и Велика Британија и након референдума и евентуалног изласка и даље везане мноштвом заједничких интереса, не само када је у питању безбедности већ и привреда.

        „Преговоре ћемо водити пријатељски и резултат ће бити партнерски односи и то да ће Велика Британија остати наш моћни савезник у NATO“, казао је Јункер.

        Шеф Европске комисије поновио је, међутим, да ЕУ нема намеру да попусти и у преговорима о приступу на јединствено тржиште инсистираће на све четири темељне слободе, значи и на слободном кретању људи, што су заговорници Брегзита као једну од главних ствари обећали да ће зауставити.

Столтенберг: NATO не тражи сукобе, хладни рат треба да остане у историји

        ГЕНЕРАЛНИ секретар NATO Јенс Столтенберг поручио је данас у Варшави, на Експертском форуму уз самит NATO, да западни војни савез не тражи сукобе, не жели нови хладни рат јер он треба да остане историја а одговоре на све изазове, међу њима и јачање источног крила према Русији са четири батаљона, спроводи транспарентно и примерено.

        „Све што радимо је дефанзивно, транспарентно, пропорционално и примерено претњи. NATO не тражи конфронтације. Не желимо нови хладни рат, хладни рат је историја и треба да остане историја. Наставићемо да тежимо конструктивном дијалогу са Русијом. Желимо да разјаснимо све неспоразуме и смањимо ризике војних инцидената који би могли да се отргну контроли“, казао је Столтенберг учесницима Експертског форума.

        Генерални секретар NATO нагласио је да је Русија највећи сусед NATO и интегрални део европске безбедности.

        „Дијалог са њом је суштински. Зато смо створили Савет Русија-NATO и данас је посебно важно да га користимо“, казао је Столтенберг.

        Самит NATO данас и у суботу у Варшави одлучиће према речима Столтенберга о највећем јачању капацитета за одбрану од краја хладног рата.

        „NATO снаге за интервенције су троструко веће. Разместили смо команде код наших источних савезника. Појачали смо противваздушну одбрану Турске, број војних вежби. Убрзали смо одлучивање. Данас ћемо се сложити да појачамо присуство на истоку NATO - у Естонији, Летонији, Литванији и Пољској. Мултинационални батаљон биће у свакој од земаља да буде јасно да ће било какав напад дочекати снаге из земаља широм NATO. Захваљујем Канади, САД, Великој Британији и Немачкој што ће командовати тим батаљонима“, рекао је Столтенберг.

        Први човек NATO додао је да ће међу одлукама самита бити и решеност да се шири стабилност и ван територије Алијансе преко јачања партнера и савезника, како Грузије, Украјине и Молдавије, тако и на северу Африке и на Блиском истоку.

        „Обука локалних снага често је најбољи начин борбе против терориста“, казао је Столтенберг и навео конкретне кораке подршке Авганистану, Ираку, Јордану, Тунису и Либији.

Дуда: Незадовољство Шкотланђана и Ираца је доказ колико је Брегзит опасан по Британију

        NATO не очекује да ће евентуални Брегзит променити било шта у улози Велике Британије као водећег и војно кључног савезника, премда је пољски председник Анџеј Дуда на Експертском форуму NATO упозорио да извесну опасност, пре свега по саму Велику Британију али посредно и по NATO, могу да донесу проблеми са Шкотском и Северном Ирском.

        „Ако погледамо незадовољство Шкотланђана и Ираца треба да се запитамо колико је Брегзит опасан по саму Велику Британију“, казао је Дуда.

        Самит NATO почиње данас поподне на Народном стадиону у Варшави а учествује у њему 65 делегација из 54 земље чланице и партнерских земаља, ЕУ, УН и Светске банке.

Обама у Financial Times: Три су изазова - Исламска држава, Русија и Брегзит

        У ауторском тексту написаном за Financial Times, Барак Обама је оценио да су по САД и NATO главне претње Исламска држава, Русија и Брегзит.

        Притом је упозорио: „Морамо мобилизовати своју политичку вољу и предузети конкретне и хитне мере за парирање тим изазовима… Руска агресија против Украјине претња је нашем виђењу Европе као јединствене, слободне и мирне. Гласање Британије за излазак из ЕУ покренуло је важна питања будућности европске интеграције“.

        Бета - Факти

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари