Европске чланице НАТО пристале да више плаћају за америчку заштиту
ВАШИНГТОН ЗАПРЕТИО: У СУПРОТНОМ ЋЕМО СМАЊИТИ СВОЈ УДЕО У ВОЈНИМ РАСХОДИМА АЛИЈАНСЕ
- Нови шеф Пентагона Џејмс Матис у Брисел стигао са главним захтевом Вашингтона: све европске земље-чланице (осим три) морају удвостручити војне расходе и довести их до нивоа – најмање 2 одсто од властитог БДП. Матис је био категоричан: САД више немају намеру да обезбеђују преко 60 одсто буџета НАТО
- Стални представник Русије при при НАТО, Александар Грушко, са нескривеном иронијом је прокоментарисао дискусију о повећавању војних расхода унутар алијансе. А нарочито тврдње да је НАТО војно слаб наспрам Русије. Објаснио је да су војни расходи само европских земаља алијансе (а то је мање од 40 одсто свих њених војних расхода) већи од војних буџета Русије и Кине заједно!
СЈЕДИЊЕНЕ Државе и њихови европски савезници из НАТО договорили су се о строгим финансијским условима међусобне „љубави“.
Дводневни сусрет министара одбране земаља НАТО, на којем се први пут појавио нови шефа Пентагона Џејмс Матис, почео је и завршио се друкчије него многи претходни.
Матис је у Брисел стигао са главним захтевом Вашингтона: све европске земље-чланице морају удвостручити војне расходе и довести их до нивоа – најмање 2 одсто од властитог БДП.
Матис је био категоричан: САД више немају намеру да обезбеђују преко 60 одсто буџета НАТО.
А ни да се мире са чињеницом да још само три змље - Естонија, Грчка и Велика Британија – имају војне расходе од најмање 2 одсто свог БДП.
Матис је нагласио да све остале државе-чланице на њих треба да се угледају и запретио: ако не дође до предвиђеног повећавања војних (одбрамбених) расхода – САД могу ограничити свој удео у одбрани европских савезника.
Матис је био јасан: „Европске чланице НАТО морају обезбедити већу подршку колективној одбрани ако не желе да Сједињене Државе смање свој удео. САД не могу о безбедности ваше деце бринути него ви сами!“
Обећао је да ће се Вашингтон још извесно време придржавати обавеза н доасадашњем нивоу, али да дотле сви остали треба да покажу „реалну подршку колективној одбрани“.
Матис је подвукао да САД траже праведнију расподелу трошкова НАТО и оценио да је тај захтев у Бриселу био подржан.
Потом је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг објавио да ће земље-чланице полако подизати ниво својих војних расхода, а је крајњи рок за „најмање два одсто БДП“ – 2027. година.
Открио је да су европске земље током прошле године војне расходе (заједно) повећале за 10 милијарди долара.
Тренутно је ниво војних расхода већине чланица НАТО на само око 1 одсто.
Стални представник Русије при при НАТО, Александар Грушко, са нескривеном иронијом је прокоментарисао дискусију о повећавању војних расхода унутар алијансе. А нарочито тврдње да је НАТО војно слаб наспрам Русије.
Објаснио је да су војни расходи само европских земаља алијансе (а то је мање од 40 одсто свих њених војних расхода) већи од војних буџета Русије и Кине заједно! Јер, тај део буџета НАТО је већи од 250 милијарди евра.