Представници три партије у РИК сматрају неважећим усвајање извештаја о резултатима избора

ОГЛАСИЛИ СЕ ПРЕДСТАВНИЦИ СУВЕРЕНИСТА, НАРОДНОГ БЛОКА И ПОКРЕТА СЛОБОДНИХ ГРАЂАНА

* Указали да су резултати утврђени путем електронске седнице Републичке изборне комисије (РИК), што је, како кажу, "флагрантно кршење Закона о избору народних посланика и Уставу"

* Навели и да је гласање члановима РИК омогућено преко и-мејла који "не садржи сертификован електронски потпис", чиме је у сумњу доведена његова веродостојност

_____________________________________________________________________

        ПРЕДСТАВНИЦИ три изборне листе саопштили су данас да сматрају правно неважећим усвајање Извештаја о укупним резултатима избора за посланике Скупштине Србије одржаних 21. јуна и делимично поновљених 1. јула.

        Зато што су резултати утврђени путем електронске седнице Републичке изборне комисије (РИК), што је, како кажу, "флагрантно кршење Закона о избору народних посланика и Уставу".

        Саопштење су потписали чланови, односно заменици чланова РИК у проширеном саставу у име изборних листа: листе Суверенисти Саша Радуловић и то: Срђане Видовић и Николине Липовшек, листе Народни блок Велимир Илић генерал Момир Стојановић и то: Стеван Бабић и Сандра Гашић, и листе Сергеј Трифуновић Покрет слободних грађана и то: Вук Ђорђевић и Милан Милошевић.

        "Одржавањем седница на наведени начин, онемогућена је расправа по тачкама дневног реда, те увид у целокупан изборни материјал, што је нужно за доношење законите одлуке", пише у саопштењу које је доставила Николина Липовшек у својству заменице члана РИК у проширеном саставу.

        У саопштењу је оцена да је "онемогућавањем члановима РИК да расправљају, РИК од једног колективног органа претворен у скуп појединаца који одлуке доносе мимо свих закона и законских оквира".

        Такође је речено и да је гласање члановима РИК омогућено преко и-мејла који "не садржи сертификован електронски потпис", чиме је у сумњу доведена веродостојност датих изјава.

        Наглашено је и да се изашло из законског оквира тако да изборни процес више "није легалан", а спроведен је уз "многобројне изборне неправилности, почев од дуплих спискова, сигурних гласова, мањкавих записника".

        Потписници се зато "ограђују" од "противзаконитих одлука РИК" и указују јавности да је "погажена демократија".

        (Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари