Пацифичкој обали САД прети катастрофа каква се догађа једном у 500 година
МОЖЕ ТО БИТИ КОМБИНАЦИЈА ЗЕМЉОТРЕСА ЈАЧИНЕ 9 СТЕПЕНИ ПО РИХТЕРУ И МЕГАЦУНАМИЈА
Мега земљотрес ће активирати и вулкане
* Опасност крије зона Каскадија. То је подводни геолошки расед који се протеже скоро 900 километара дуж западне обале Северне Америке. Од северне Калифорније до канадског острва Ванкувер. У тој зони, тектонска плоча Хуан-де-Фука је повучена испод Северноамеричке плоче. Једноставно: дно Тихог океана ту је - испод северноамерчког континента
* Америчко-канадски сеизмолози упоређују предстојећи догађај са земљотресом код обале Јапана у марту 2011. године, када је разорни цунами довео до смрти безмало 20 хиљада људи и несреће у нуклеарној електрани Фукушима-1. А нова катаклизма по снази и последицама може надмашити јапанску катастрофу
* Земљотрес би могао изазвати цунами 35 метара висине. Са колосалним уништењима и масивним губитком живота. Истраживачи су израчунали да би могло да живот изгуби преко 10 хиљада људи
________________________________________________________
ПОРЕД пацифичке обале Сједињених Држава и Канаде, отприлике једном у 500 година дешава се застрашујућа природна катастрофа – мега земљотрес јачине око 9 степени Рихтерове скале, који генерише џиновски цунами.
Сеизмографи те две земље упозоравају да се приближава наредна таква катаклизма.
Наглашавају: ако се догоди према прогнозама - америчке државе Калифорнија, Орегон, Вашингтон, као и канадски Ванкувер, могу се наћи под водом.
Тим сеизмолога из Сједињених Држава и Канаде своје упозорење је објавио у научном часопису Science Advances. На бази проучавања Земљине коре у подручју познатом као зона субдукције Каскадија.
То је подводни геолошки расед који се протеже скоро 900 километара дуж западне обале Северне Америке. Од северне Калифорније до канадског острва Ванкувер. У тој зони, тектонска плоча Хуан-де-Фука је повучена испод Северноамеричке плоче. Једноставно речено, дно Тихог океана ту је - испод северноамерчког континента.
Стога се у зони Каскадија ствара напетост, што с времена на време доводи до земљотреса невероватне снаге.
Делови те тектонске плоче могу се померати или појединачно, изазивајући локалне сеизмичке догађаје, или заједно, изазивајући снажан удар подземних елемената.
Статистике показују да се тамо дешавају веома јаки земљотреси отприлике сваких 500 година (плус-минус 100-200 година). Последњи је био 1700. године.
„Тешко је тачно рећи када ће се следећи десити, али у поређењу са другим зонама субдукције, време је“, опомињу америчко-канадски истраживачи.
Они су скенирали зону Каскадија користећи модерну ехолокацију и открили да је она нешто сложенија него што се раније мислило.
Зона се састоји од најмање четири сегмента. Раздвојени су великим раседима дуж којих блокови земљине коре клизе једни поред других.
Установили су и да су четири сегмента северноамеричке континенталне плоче састављена од различитих стена и седимената, а да се најопаснији део ротеже дуж Орегона до јужне Британске Колумбије.
Тај сегмент је равнији и глаткији од других, и боље одговара да буде епицентар земљотреса који ће, ако се догоди, погодити сва приобална подручја.
Користећи технике подводног мапирања, сеизмолози су по први пут направили детаљну мапу зоне и закључили да њена подела на четири дела представља много већу опасност него да је у питању један континуирани расед.
„То повећава вероватноћу земљотреса и цунамија онолико јаких колико могу бити на Земљи. Изгледа да је Каскадија способна да генерише магнитуду од око 9. Можда мало мање или мало више“, рекао је за Дејли мејл један од аутора студије, геофизичар Харолд Тобин са Универзитета у Вашингтону.
Сеизмолози упоређују предстојећи догађај са земљотресом код обале Јапана у марту 2011. године, када је разорни цунами довео до смрти безмало 20 хиљада људи и несреће у нуклеарној електрани Фукушима-1.
А нова катаклизма по снази и последицама може надмашити јапанску катастрофу.
Компјутерско моделовање могућих сценарија показало је да би земљотрес у зони Каскадије могао изазвати цунами 35 метара висине. Са колосалним уништењима и масивним губитком живота.
Истраживачи су израчунали да би могло да живот изгуби преко 10 хиљада људи.
Само у америчким државама Орегон и Вашингтон штета се процењује на више од 80 милијарди долара.