Војни врх Русије: САД се већ неколико година спремају за производњу ракета средњег домета

ОБЈАВИО САТЕЛИТСКИ СНИМАК РАКЕТНЕ ФАБРИКЕ У АРИЗОНИ КОЈА ЈЕ 2017. ПРОШИРЕНА ЗА 44 ОДСТО

Фабрика ракета у Тусону

* Портпарол кинеске дипломатије – Ген Шуан – упозорио Вашингтон да ће иступање САД из споразума који су САД и СССР  закључили 1987-ме имати „цео низ озбиљних последица“

________________________________________________________________________

        МИНИСТАРСТВО одбране Русије објавило је да су Сједињене Државе још пре две године одлучиле да иступе из Споразума о ракетама средњег и малог домета.

        Навело је је у јуну 2017-те у фабрици велике америчке војне корпорације Raytheon – у Тусону у Аризони - стартовала реализација програма ширења и модернизације производних капацитета ради производње две забрањене класе ракета.

        Прецизирало је да простор фабрике током две последње године повећан 44 одсто – са 55.000 на 79.000 квадратних метара, а да је и број запослених повећан за безмало 2000.

        Капацитети те фабрике су реално повећани у новембру 2017-те, а Конфгрес САД је готово истовремено одобрио Пентагону прву суму (58 милиона долара) за „производњу копнене ракете средњег домета“.

        Министарство одбране РФ је указало: „Карактер обављених радова (у Тусону), као и рокови у којима су извођени, необорив су доказ да је администрација САД  одлуку о иступању из Споразума донела неколико година пре него што је почела да јавно пласира ничим поткрепљене оптужбе да Споразум крши Русија“.

        На амерички корак званично је одреаговала и Кина.

        Портпарол њене дипломатије – Ген Шуан – упозорио је Вашингтон да ће иступање САД из споразума који су САД и СССР  закључили 1987-ме имати „цео низ озбиљних последица“.

         Посебно је нагласио да ће Пекинг са највећом пажњом пратити даљи развоје ситуације.

         Ген је изјавио да Кина позива Москву и Вашингтон да разногласја поводом ракета средњег и малог домета разреше „у конструктивном дијалогу“.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари