Русија прави крстарећу ракету „Калибар“ двоструко већег домета која ће носити и нуклеарне бомбе
НЕЋЕ НОСИТИ 500 НЕГО 1.000 КИЛОГРАМА ЕКСПЛОЗИВА ИЛИ НУКЛЕАРНУ БОЈЕВУ ГЛАВУ ТЕ ТЕЖИНЕ
* Московски војни експерт Антон Лавров тврди да ће нуклеарна верзија ракета „Калибар-М“ имати домет преко 4.500 километара, а да ће верзија са класичном бојевом главом имати – нешто мањи јер је „обични експлозив“ тежи
* Његов колега Василиј Кашин је уверен да ће ракете „Калибар-М“ постати важна подршка и спољној политици Москве. Такође: „Нове ракете моћи ће да носе десетине бродова, а то ствара нову ситуацију. Могућност било чијег некажњегног нуклеарног одара по Русији своди се практично на нулу. Поврх свега, са ракетама Калибар-М у ненуклеарној верзији Русија стиче могућност извођења глобалних удара не само коришћењем стратешке авијације“
________________________________________________________________________
ПОЧЕО је рад на новој моћној крстарећој ракети која ће носити ознаку „Калибар-М“ и бити млађа и знатно моћнија `сестра` руских крстарећих ракета „Калибар“ које су први пут употребљене у рату у Сирији и, у најамњу руку, лишиле Американце доминације у тој врсти наоружања.
Руска државна новинска агенција ТАСС објавила је – позвавши се на поуздан извор у Министарству одбране РФ – да ће нова ракета бити у наоружању ратних бродова и подморница и да ће имати максимални домет преко 4.500 километара и да ће моћи да нови и нуклеарне бомбе.
Агенција наводи да је Министарство одбране РФ за ову суперракету већ обезбедило новац и да је укључена у државни програм наоружавања за наредних десет година.
Постојеће ракете „Калибар“ имају домет око 2.000 километара ако носе обични експлозив, а око 2.600 километара ако им је бојева глава нуклеарна бомба.
Могу да носе 500 киломграма експлозива.
„Калибар-М“ моћи ће да носи дупло више – 1.000 килограма. Независно од тога да ли се ради о класичној или нуклеарној бојевој глави.
„Калибар-М“ биће коришћен за уништавање циљева на копну са великих растојања.
Московски војни експерт Антон Лавров тврди да ће нуклеарна верзија ракета „Калибар-М“ имати домет преко 4.500 километара, а да ће верзија са класичном бојевом главом имати – нешто мањи јер је „обични експлозив“ тежи.
Независно од тога, „Калибар-М“ у обе верзије биће најдалекометнија поморска крстарећа ракета у свету. Јер, ни амерички „Томахавк“ нема већи домет од 2-2,5 хиљаде километара.
„Калибре“ су руски ракеташи први пут употребили против Исламске државе 2015-те године из акваторије каспијског мора и били су прави шок и за Пентагон и НАТО.
Од пролећа 2018-те руски ратни бродови опремљени ракетама „Калибар“ стално дежурају у источном медитерану – испред оббала Сирије.
Други московски војни експерт – Василиј Кашин – указује да ће ракете „Калибар-М“ бити у стању да и својим ненуклеарним бојевим главама уништавају и противничке стратешке објекте.
По његовој процени, ракете „Калибар-М“ ће компензирати слабости које има руска палубна авијација.
Лавров посебно указује: „Са тим ракетама великог домета, наши ратни бродови ће моћи да дејствују не улазећи уопште у зоне које проитивник брани и држи под контролом. То ће повећати и улогу ратне флоте Русије у целини. И приближити је по могућностима нашој стратешкој авијацијји која је наоружана крстарећим ракетама Х-101/102 приближно истог домета“.
Кашин је уверен да ће ракете „Калибар-М“ постати важна подршка и спољној политици Москве. Такође:
„Нове ракете моћи ће да носе десетине бродова, а то ствара нову ситуацију. Могућност било чијег некажњегног нуклеарног одара по Русији своди се практично на нулу. Поврх свега, са ракетама Калибар-М у ненуклеарној верзији Русија стиче могућност извођења глобалних удара не само коришћењем стратешке авијације.“
Лавров је уверен да ће се појавити и противбродска вењрзија ракета „Калибар-М“ која ће имати исти домет, али и посебну конструкцију јер ће до брода удаљеног 4.000 километара морати да лети дуже од четири сата, па ће – да би могла да га нађе и уништи јер он кроз четири дсата неће бити на истом месту – морати да има врхунско навођење на циљ и непрекидну везу са руским шпијунским сателитима.