САД почеле да зазиру да их Руси претичу са ракетама које ће летети и 16 пута брзе од звука
КРОЗ КОЈУ ГОДИНУ, РУСИЈА ЋЕ ПРАВИТИ И РАКЕТЕ СА ЕЛЕМЕНТИМА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ
Хиперсонична летелица Ю-71
- Генерални директор руске корпорације „Тактичко ракетно наоружање“, Борис ОБНОСОВ, изјавио је ће се у његовој земљи хиперсонични беспилотни апарати појавити већ 2020-те године. Уместо до 2025, како је првобитно планирано
- Washington Times објавио да је хиперсонични Циркон, чија серијска производња ускоро почиње, у стању да лети шест пута брже од звука, али су у корпорацији Обносова још 2011-те имали у плану да та ракети лети брзином од 12-13 Маха
- Не брине Пентагон само Циркон. Руска хиперсонична ракета Ю-71 већ је успела да 6.000 километара прелети за 20 минута и да уништи циљ на Камчатки. Та ракета је уочи уласка у густе слојеве атмосфере активно маневрисала и по висини и по правцу лета и то при брзини блиској 15 Маха
АМЕРИКАНЦИ - вероватно не без разлога - зазиру да их Русија претиче на плану хиперсоничних војних технологија.
Било тако или не било, генерални директор руске корпорације „Тактичко ракетно наоружање“, Борис Обносов, изјавио је ће се у његовој земљи хиперсонични беспилотни апарати појавити већ 2020-те године.
Објаснио је: „Озбиљно радимо на новим ракетним моторима, освајамо нове материјале, а радимо и на самим системима“.
Обносов је истовремено најавио појаву целе линије високопрецизних крстарећих ракета за авионе које ће имати домет до 1.000 километара:
„Већ имамо такве ракете домета до 200, 400 и 600 километара, а ускоро ћемо имати и са дометом до 1.000 километара. Верујем да ћемо све то одрадити до 2020-те“.
А те ракете летеће - бар неке - најмање шест пута брже од звука.
Пентагон посебно узнемирава то што је Русија донедавно планирала да своју серију хиперсоничних ракета уведе у употребу до 2025-те. А сада се испоставља да ће све бити реализовано 4-5 година раније.
За Министарство одбране РФ од посебне је важности хиперсонична бродска ракета Циркон 3М22, чија серијска производња треба да започне у најскорије време.
Неки су ту ракету већ назвали „квантним скоком у сфери асиметричног оружја за заштиту од нуклеарних напада“.
Washington Times је објавио да је Циркон у стању да лети шест пута брже од звука, али су у корпорацији „Тактичко ракетно наоружање“ још 2011-те имали у плану да та ракети лети брзином од 12-13 Маха.
Постоје процене да ће и само кинетичка енергија Циркона бити толика да ће њени остаци - уколико би из противничка ПВО открила и уништила - бити у стању да онеспособе цео брод или велики циљ на земљи.
Али, не брине Пентагон само Циркон.
Руска хиперсонична ракета Ю-71 већ је успела да 6.000 километара прелети за 20 минута и да уништи циљ на Камчатки.
Та ракета је уочи уласка у густе слојеве атмосфере активно маневрисала и по висини и по правцу лета и то при брзини блиској 15 Маха.
А ту је - за све постојеће ПРО неуловљива - интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“ која ће носити до 16 нуклеарних бомби и моћи да прелети 16.000 километара.
Иначе, Обносов је открио и да ће Русија кроз неколико година добити и ракете „са елементима вештачке интелигенције“:
„То је озбиљна област која изискује и фундаментална истраживања. Постигли смо одређене успехе, али нам треба још неколико година“.
Према његовим речима, у Русији се увелико ради на модернизацији подводне ракете „Шквал“.