Амфилохије на Криту изразио наду да ће Свеправославни Сабор бити одржан

УЧЕСТВУЈЕ У САСТАВЉАЊУ САБОРСКЕ ПОСЛАНИЦЕ И НАДА СЕ ДОЛАСКУ ДЕЛЕГАЦИЈА СВИХ 14 ЦРКАВА

        КОМИСИЈА православних цркава за састављање посланице настава рад на том главном документу Свеправославног сабора, саопштила је саборска служба за сарадњу с медијима.

        Комисија већ четврти дан ради у Православној академији Крита, где је и планирано одржавање Сабора.

        Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је јуче предводио литургију у патријаршијском ставропигијалном манастиру „Гонија“, указао је присутнима на важност Светог и Великог Сабора, који ће се, по његовим речима, „окупити на истом овом месту“, у критској Православној академији, од 20. 25. јуна.

        Владика је додао да ће у Сабору учествовати свих 14 аутокефалних православних цркава, саопштила је служба за сарадњу с медијима.

        „Речи његовог високопреосвештенства узимају у обзир писмо Његове светости патријарха српског Иринеја упућено Његовој светости васељенском патријарху поводом његовог имендана Патријарх Иринеј је истакао да ће Српска црква „дати свој позитиван допринос раду Светог и Великог Сабора на Криту“ - наводи се у саопштењу.

        Комисија за састављање посланице ради од 9. и заседаће до 16. јуна.

        Цариградска патријаршија намерава да одржи Свеправославни сабор од 16. до 26. јуна на Криту, упркос захтевима више православних цркава за одлагање Сабора.

        Васељенски патријарх Вартоломеј изјавио је да се припреме за Свеправославни сабор завршавају и изразио је наду да ће он бити успешно одржан.

        Раније је Синод Бугарске православне цркве саопштио да неће учествовати на Сабору. Исту одлуку донела је и Антиохијска црква. Српска православна црква је у четвртак писала васељенском патријарху и пожалила се да „осећа тешкоћу“ да учествује на Свеправославном сабору и замолила је да се он одложи на неко време, с тим да се предстојеће сабрање на Криту сматра за предсаборско међуправославно саветовање.

        Међутим, патријарх српски Иринеј је 11. јуна послао писмо патријарху Вартоломеју, у којем је обећао да ће СПЦ дати позитиван допринос раду Свеправославног сабора на Криту.

        У петак је саопштено да је Синод одлучио да Грузинска православна црква не учествује на Свеправославном сабору.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари